Rádio-TV naruby
minifestival o úkazech v éteru
13. až 19. ledna 2006


Pátek 13. ledna
Sobota 14. ledna
Neděle 15. ledna
Pondělí 16. ledna
Středa 18. ledna
Čtvrtek 19. ledna

Komunikační prostor Školská 28, Praha 1 www.skolska28.cz

otevřeno: 13.00 až 22.00 hod
vstup volný

menu:výměna a burza neobvyklých nápadů, materály pro rádioamatéry, "Aleatorické krajiny " - interaktivní radio instalace pro Johna Cage, "Jak si zařídit sousedské televizní vysílání nebo fm rádio?" (workshopy, radio-hacking), opravy a servis, světlo, tma, teplo, hudba, obrazy, bezúčelné pohyby, filmy, živé vyslání, občerstvení, atd)

denně 13:00 - 22:00

Pátek 13. ledna

16.00 zahájení burzy, pohoštění, vztyčení antény
17.00 Ivan Palacký (Brno) + Klaus Filip (Vídeň)

http://www.fiume.cz/carpetscurtains

Ivan Palacký je hudebník a architekt. Hrál(v osmdesátých a na začátku devadesátých let) v různých skupinách a účastnil se rozmanitých hudebních projektů. Absolvoval mnoho koncertů se skupinou "Sledě, živé sledě". V současnosti je členem ambi(val)entního dua "Tílko" (s Jennifer Helia DeFelice) a audiovizuálního improvizačního dua "Koberce, záclony" (s Filipem Cenkem). Vede si zvukový deník ze svých cest - zaznamenává útržky příběhů, podivné zvuky a rozmanité "akustické chyby". Od roku 2002 se věnuje volné improvizaci a rád se zúčastňuje krátkodobých projektů (spolupráce s duem Cremaster, Ruth Barberán a Margaridou Garcia, Willem Guthriem, Andreou Neumann ad.), stejně jako rád hraje sám. Od roku 2005 se jeho hlavní zálibou stalo "dolování" zvuků z amplifikovaného jednolůžkového pletacího stroje Dopleta 160. Jako architekt se zajímá o architekturu bez "stavění", sociologické metody v projektování a morfogenetické mapy v digitální architektuře.

Klaus Filip

http://lloopp.klingt.org/start.html

Jeho mezioborové projekty vypovídají o snaze využít technologie pro změnu společenských struktur. Jsou to například podzemní kazetový magazin subVoice, Sigis Bruder (ranné elektronické písně, na kterých spolupracoval se zpěvačkou Sigi Ecker), Christof Kurzmann's Orchester 33 1/3, Zentrifuge, krátké filmy, divadlo, tanec, zvukové - instalace. Klaus je hudebním a elktromechnicakým otcem the bytosti BigBaby, postavené sochařem Red White a oživené pohyby Cynthii Schwertsik. Klaus je programátorem open-source software "lloopp", hudebního nástroje, umožňujícího live-improvizaci a použivaného řadou hudebníků.

19.00: Jaroslav Kořán - Rádio Maják

Hudební improvizátor rozšiřuje pole svého působení hudebními a zvukovými kolážemi.
Instantním mixováním svých hudebních a ruchových nahrávek obohacuje hraní na hudební nástroje a objekty, aby dosáhl širší zvukové krajiny a plasticity. Obsluhuje několik CD přehrávačů, hudebních nástrojů a několik nehudebních objektů...

Navazuje tímto na projekt "Lehárna", který vznikl v komunikačním centru i na své příležitostné působení v rádiích a práci na divadelním a filmovém designu.

http://www.softbooks.cz/snivci/ger/agnes.kutas.und.jaroslav.koran.htm

21.00 Miloš Vojtěchovský /Lemurie/ http://www.lemurie.cz
a
Guy van Belle (Slovensko/Belgie)
http://www.mxhz.org/

Aleatorické krajiny (euroaktivní instalace pro Johna Cage).
Reminiscence na kultovní podivuhodnou skladbu z roku 1951, ke které Cage použil zvuk 8 radiopřijímačů, ovládaných 8 hudebníky. V instalaci pro radioburzu hrají starožitná rádia ve školské v souladu a intererencemi s dalšími radiosoustavami, umístěnými v různých kulturních rádioprostorách Bruselu, Amsterdamu, Brně a dalších městech.

partneři: bruselský prostor OKNO
http://okno.be http://qt.okno.be:8000/mix.m3u

"aktualizujeme původní partituru použitím internetových rádií místo Golden Throat-rádií z roku 1951. Původní zvuk frekvencí AM-rádia nalazený 'mezi stanicemi', bude nahrazen zvukem 8 doma postavených antén. Skladba bude interpretována 8 hráči.
Audio a video této performance bude vysíláno po internetu a partneři v dalších místech je mohou použít pro svoje vysílání."

paralelně:

Místa/Anagram
Kolaborativní rádio představení a čtení poezie pro Georgese Perece a Blaise Cendrarse

18:00 - 20:00
Pavel Sterec a Vilém Novák (Praha, Brno)
Radiohacking - intervence do étheru (v oblasti Nového města pražského)
http://multimedia.ffa.vutbr.cz/~novak/
Dvojice prochází centrem Prahy a vchází s ukrytým minifm vysílačem do sousedství obchodů a kaváren (kde je puštěný muzak z rádia, který stejně většinou nikdo neposlouchá). Zvuková perfor(m)ace je překvapením pro všechny kolemjsoucí:intervence do signálu lokálních radio přijímačů, během které je možné změnit dramaturgii vysílání vlastním programem. Vidět reakci a nebýt viděn, procházet městem a vstupovat mimochodem a na okamžik do hovorů. Hackujeme na místech, kde je poslouchání rádia stejně jen kulisa: v barech, obchodech a stáncích. Reakce jsou pozvolné a končí často jen přeladěním nebo vypnutím rádia. Někdy nás odhalí a je lepší odejít.

22. 00 projekce videa filmů s tématikou rádia


Sobota 14. ledna

13:00 - 17: 00 rádio burza

18:00 Michael Northham (Švýcarsko/USA)

Michael Northham (narozen 1970 v Murray, Utah, USA) pracuje v oblasti zvuku na pozici konceptuálního umělce, hledajícího souvislosti a resonanci v živé přírodě. Zde se přibližuje jeho tvorba principům alchymie. V poslední době kombinuje sólové vystoupení elektroakustické hudby s řadou improvizovaných koncertů s řadou hudebníků.

Jeho práce byly prezentovány v 15 zemích a CD vydány na čtyřech kontinentech. V současné době žije ve švýcarském Epesses, kde založil studio pro zvukovou a vizuální tvorbu a vydávání hudebních nosičů.

"Co jsou vnitřní součásti paměti, zkušenosti, sebereflexe, vyjádřené zvukem?. Skládam inuitivně a využívám  množství jemných vrstev zvuků, nahrávaných v přírodě, používám vlastnoručně vytvořené nástroje a konstruuji je pak pomocí počítače. Tento způsob je spíš analogický procesům, používaných malířem - míchní barev, vytváření textury, kladení vrstev a krastalizace do konečného tvaru."

Pro INVERSE RADIO-TV Michael představí svoji novou skladbu, založenou na interakci improvizace (hra na nalezené objekty a magnetickou harfu) s imersivními plochami, vytvořenými a "kompostovanými" z ambientních nahrávek. Posluchači se mohou ponořit do intimního prostředí mikro sonických krajin, rezonančních polí a geologických akustických trajetorií. (účast Michaela Northama je podpořena grantem Pro Helvetia)
http://www.kaon.org/mnortham/
http://www.cloudmirror.org/


20.00 Tomáš Hrůza (Brno)
http://www.v2atelier.com/
zvuková zařízení pro fluktuální rádio

Od roku 1998 se T.H. zabývá tvorbou lineárního videa, zvukem, iteraktívními CD-Romy, instalacemi, programováním. "Nová média" začal objevovat při studiu na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, kde od roku 1998 studoval u japonské teoretičky videoartu Keiko Sei a Peter Ronaie. Postupně procházel opojením možnostmi nástrojů jako Adobe Premiere, Macromedia Director, Macromedia Flash, ale postupem času začal převažovat zájem o interakci a o interaktivní umění. Tomáš Hrůza používá software jake MAX/MSP a Pure Data, spolupracuje s divadlem a improvizačními hudebníky a je autorem řady audioviuiálních interaktivních instalací a performancí.

Paralelně
Aleatorické krajiny II -live
(euro-aktivní instalace pro Johna Cage).
MV/Lemurie/ http://www.lemurie.cz
Guy van Belle (Slovensko/Belgie)
http://www.mxhz.org/
Okno (Belgie)
http://okno.be
Reminiscence na kultovní skladbu z roku 1951, ke které Cage použil zvuk 8 radiopřijímačů, ovládaných osmi hudebníky. V instalaci pro radioburzu hrají starožitná rádia v Galerii Školská v souladu a interferencemi s dalšími radio soustavami, umístěnými v různých kulturních prostorách Bruselu, Amsterdamu, Brně a doufejme i dalších měst. partneři: bruselský prostor OKNO a rádio okno
http://okno.be http://qt.okno.be:8000/mix.m3u

"aktualizujeme původní partituru použitím internetových rádií místo Golden Throat-rádií z roku 1951. Původní zvuk frekvencí AM-rádia naladěný "mezi stanicemi", bude nahrazen zvukem 8 doma postavených antén. Skladba je interpretována 8 hráči.

Audio a video této performance bude vysíláno po internetu a partneři v dalších místech je mohou použít pro svoje vysílání."

+Akihiro Kubota - Tokyo http://www.turbulence.org/blog/archives/cat_networked_radio.html

21.00 Audio tapeta / Audio Wall paper
(Barbara Kaiser a Ernst Reitermaier, Rakousko)
dj-set, spojený s konceptuální postavou hry pro rádio. Zazní zde různé zařízení jako LP a CD, elektronické nástroje jako sampler, caos-pad, atd. "Audiotapete" lze prezentovat jako zvukovou plochu, spíš něž jako skutečnou performanci, nebo koncert, vyžaduje však koncentrovanou atmosféru, podobně jako je to u hry pro rádio. Barbara Kaiser a Ernst Reitermaier staví v reálném čase zvukovou tapetu, vyplňující prostor pomyslnými obrazy, původními zvukovými formami a fragmenty z hudby skladatelů jako jsou například Erik Satie, Ennio Morricone, Pierre Henry, Bill Fontana, John Zorn, "z.b.", Institute for Transacoustic Research, Silke Arp-Bricht, nebo John Cage.

Představení je inspirováno myšlenkami Erika Satieho a konceptem hudební koláže, využívající široké spektrum akustického materiálu (filmová-hudba, rádio, soundscape a musique concrete).

Ernst Reitermaier studoval filosofii, hudbu a kulturní management ve Vídni. Je zakladatelem a členem Vegetable Orchestra a Institute for Transacoustic Research a stál u mnoha projektů v oblasti rakouské experimentální hudby.

Barbara Kaiser vystudovala na katedře multimedia Vídeňské Akademii umění. Je zakládající členkou Vegetable Orchestra, performačního sdružení z.b.:..., a autorkou mnoha výstav a projektů v oblasti intermédií.

http://raum35.klingt.org/
http://www.iftaf.org/
http://www.transacoustic-research.com/
http://www.vegetableorchestra.org/

neděle 15. ledna

12.00 - 16.30
burza radioelektroniky, otevřená kuchyně a živé rádio a video vysílání diskuze: je to dobrý, je to super!!!
Názory kolem současné nabídky českých médií a role veřejnosti při vysílání.
http://www.lemurie.cz

17.00 Martin Alačam - kytara a elektronika

Kytariska a skladatel rakousko-české skupiny Metamorphosis Martin Alacam vystupuje občas také sólově, nebo v duetu s Christophem Pajerem. Věnuje se hlavně improvizované hudbě ale i skladbám komponovaným pro akustickou a elektricku kytaru. Debut skupiny Matamorphosis byl vydán v říjnu 1998, druhý opus s názvem DIP byl natočen v roce 2002. Vydal jej prestižní britský label Leo Records (zde vydává také Cecil Taylor, Sun Ra, Evan Parker atd.). Martin používá pro tuto příležitost elektronické analogové nástroje, které pro něho staví slavný český konstruktér robotů Stanley.
http://www.klingt.org/

19.00 Tonic Train - Sarah Washington a Knut Aufermann

Tonic Train je experimentální elektronické nomádská dvojice (Sarah z Londýna a Knut z BDR). Zvuk tohoto dua je kombinace na koleně vytvořených nástrojů Sarah a zpětných vazeb Knuta Aufermana: obsahující celé spektrum elektronického noise. Jejich hudba spojuje dvě základní metody praxe ranné elektronické hudby: apropriace elektronických okruhů, způsobujících vznik nového zvuku a "chybné" použití elektronických přístrojů pro tvorbu zpětné vazby. Tonic Train se inspiroval hlavně u pionýrů elektroniky jako byl David Tudor a Gordon Mumma. Během doby se Tonic Train stal součástí řady hudebních projektů jako například ansámbl Xentos 'Fray' Bentos, jejich spoluhráči byli hudebníci a skladatelé jako Nicolas Collins, Toshimaru Nakamura, Billy Roisz a Otomo Yoshihide. Poslední 4 roky Sarah a Knut mimo to stáli za programováním známé nezávislé stanice Resonance104.4fm, (http://www.resonancefm.com) jehož je projekt Mobile Radio vitruálním rozšířením.
Jejich cílem je vyvést principy uměleckého rádia ze sterilního prostředí nahrávacího a vysílacího studia ven do krajiny, do ulic.
http://mobile-radio.net/
http://www.vibrofiles.com/artists/artists_tonic_train.php

20.00 experimentální prostor NOD/ROXY - večer rádia Lemurie
z.b. ... (Rakousko)
Barbara Kaiser, Ingrid Schloegl, Tamara Wilhelm

performance, pop, experiment.
(z.b.: ... jsou sice "band", ale odložili klasické nástroje a ohlédli se po zajímavějších metodách jak dělat "noise": například zipy, boxérské rukavice a hlavně nepřeberné zdroje elektronického zvuku.

Performance nabízí vršení a překrývání témat: zákaz boxu pro ženy, diletantismus ve smyslu "do-it-yourself", nebo přesnost v poskytování uměleckých stanovisek. Neustálý beat dotváří atmosféru nervní koncentrace i stoické hrozby. z.b.: ... spolu hrají od roku 2003 ve složení Barbara Kaiser, Ingrid Schlogl a Tamara Wilhelm. Vystupují pod tímto jménem, které znamená v překladu - Například tedy: např. experimentální, electronické, vzteklé, boxérské rukavice, feminismus, smrtelně vážné, zipy, legrační, diletantismus, překrásné, vysoce intelektuální a ultrabasové.)
http://raum35.klingt.org/
http://www.iftaf.org/
http://www.transacoustic-research.com/
http://www.vegetableorchestra.org/


Hosté večera

ansámbl Protější země
HAPPINESS (na texty Ivana Blatného)

Jiří Durman - alt saxofon, bas klarinet, klarinet, flétna, perkuse
Alexandr Krestovský - hlas, perkuse, akustická kytara

Růžena Hejná - hlas

Duo Durman - Krestovsky koncertuje od roku 1999 a zaměřuje se na texty básníků střední a východní evropy (J.Skácel, I. Blatný, Fr. Listopad, O.Mandelštam, D.Kiš, B.Hamvás, A.Kusniewicz, A.Miran, Rumunskélidové balady atd) kde komponovaný hudební doprovod splývá se strukturou a poetikou básní..

Mateřídouška
Skupina Mateřídouška spojuje digitální hudbu, hlas, animaci, objekty a pohyb do specfické formy umění performance. Jejich hudební styl je směs ambientu, hc, trip hop, click'n'cut, metal a moravského folkloru. (Tereza Damcová - zpěv, kresby, performance, kostýmy, objekty, Jiří Suchánek -hudba, animace, videoprojekce).
http://www.materidouska.muteme.cz/

pondělí 16. ledna

volný program: dílny workshopy v Nolabu a galerie Školská

středa 18. ledna

Nolab NOD/ROXY
Dlouhá 33.Praha 1

Inversní nebo diverzní radio a televize?

15.00 až 20.00

Prezentace a diskuze na téma: jak přizpůsobit současnou situaci v občanských médiích novým technologickým, estetickým a legálním posunům, které jsou znatelné v informačních a komunikačních médiích.

Jednodenní symposium je věnováno různým strategiím a modelům, které se nabízejí v digitálním věku. Open Source, Creative Commons, kabelová televize, atd... Setkání je pokračování konference evropských občanských médíí Fmedia, která proběhla v NOD v roce 2004.
http://fmedia.ecn.cz

Účastníci:

1. Douglas Arellanes (Media Development Loan Fund, Praha
livesupport - software pro komunitní rádia
http://www.campware.org/en/camp/livesupport_news/630/
2. Guy van Belle - intermediální umělec
3. Pavel Zelinka - studentské rádio Akropolis
4. Knut Aferman, Sarah Washington Tonic Train

Organizace: Asociace MLOK, Komunikační prostor Školská 28, Linhartova společnost, DEAI o.s.

Podpora a partneři: Radio 3-Vltava, Ministerstvo Kultury ČR, ProHelvetia, Národní technické museum, FAMU, mamapapa o.s., Orange 94.0, Resonance fm, Tilos Radio, bootlab, Inter Space, Mooste, Itchi bit, Radio FRO, mxHz.org, radio OKNO, Share.dj, etc.

Podpořili: Evropská unie program Culture 2000, Prohelvetia, Linhartova společnost, Ministerstvo kultury ČR.

Projekt je součástí projektu "radio territories", propojující aktivity nezávislých a uměleckých rádio projektu z Rakouska, NSR, Maďarska, Bulharska, Slovenska, Rumunska, ČR, Belgie, Portugalska, atd.

19. - 22. ledna

Martin Janíček : "Urban landscape"

Vernisáž 19. ledna v 18 h.

Audiovizuální instalace inspirovaná strukturami městského prostředí města Brightonu ve Velké Británii. Instalace zvukově a obrazem mapuje důležitá místa v městském prostředí i jejich souvislosti s okolní krajinou z geografického, historického i společenského hlediska. Instalace vznikla během měsíčního pobytu v Brightonu ve studiích Phoenix. http://www.phoenixarts.org

Součástí instalace jsou performance a výstava je doprovozena dalšími akcemi. Galerie Školská je po dobu 4-denní instalace otevřena od 13 do 20 h.

Linky:
http://www.rozhlas.cz/radiocustica
http://www.skolska28.cz/
http://www.lemurie.cz/
http://www.roxy.cz/

© Český rozhlas 2000-2004 Grafika : Český rozhlas