Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Mapka
Místo, kde zahynula Žofie
a další bílí čápi.
Po kliknutí lze v novém okně prohlížet mapy různých měřítek.

Žofie zahynula v Turecku (úterý 3. října 2000)
Jak už jsme informovali, mladá samička čápa bílého Žofie zahynula poblíž Sinekli v evropské části Turecka. Stejně jako desítkám a stovkám dalších čápů se jí osudným stal chybně konstruovaný sloup elektrického vedení. Přestože existuje nespočet odborných prací na téma "ptáci a elektrická vedení", není nikdo schopen přesně říci, kolik opeřenců každoročně na takzvaných sloupech smrti zahyne. Jisté je, že jde o problém, který nezná hranice. Velcí tažní ptáci jako čápi nebo orli, jsou ohroženi jak na hnízdištích, tak na tahových cestách a na zimovištích. V Evropě, Asii i v Africe, všude mohou usednout na nevhodně konstruovaný sloup, na němž křídly způsobí zkrat a elektrický výboj je zabije. Úbytek některých druhů bývá spojován právě se sloupy smrti.

Foto 1
Foto 2
Evropská část Turecka poblíž Sinekli. Nahoře sloup smrti s uvízlým čápem, dole kosti a peří dalšího čápa.
Kliknutím se obrázky zvětší.

Foto: Miroslav Bobek
Žofiina cesta skončila v místech, kudy vede tahový koridor k Bosporu. Prolétají jím desetitisíce čápů. V této oblasti téměř nejsou stromy - a tak čápi musejí usedat na smrtící sloupy. Na dvoukilometrovém úseku elektrického vedení, kde zahynula Žofie, byly pozůstatky dalších nejméně 13 čápů bílých! Na jiném, stejně dlouhém úseku, pak pozůstatky minimálně 8 čápů… Ne všechny byly z letošní podzimní migrace, na druhé straně je téměř jisté, že se jich zachovala jen část. Mrtví čápi se stávají kořistí šakalů. Kolik čápů zabijí sloupy v celé evropské části Turecka není zatím možné ani jen odhadnout. Je však nepochybné, že v tomto prvním úzkém místě východní tahové cesty dochází k tragédiím ohromných rozměrů.

Díky sledování mladé čapí samičky Žofie se nám tak v Turecku podařilo odhalit oblast, kde jsou čápi i další tažní ptáci vystaveni mimořádnému riziku. Samotné zjištění této skutečnosti ale bohužel nestačí. Nedaleko středočeských Votic nedávno na sloupech elektrického vedení uhořelo pět čápů bílých. I na našem území je mnoho sloupů smrti, o jejich nebezpečnosti se dávno ví - a úpravy těchto sloupů vesměs postupují pomalu nebo se úplně zastavily. Za tohoto stavu lze stěží protestovat proti tomu, co se odehrává v Turecku.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz