Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Marta v Zambii (pondělí 8. ledna 2001)
Mladá samička čápa bílého Marta, která se od začátku prosince potulovala po jihozápadní Tanzánii, se opět vydala na cestu. Někdy mezi 3. a 6. lednem vyletěla k jihojihozápadu, prosmykla se mezi jezery Tanganika  a Malawi a (prozatím) se zastavila v povodí řeky Luangwa ve východní Zambii. Je docela dobře možné, že těch více než pět set kilometrů uletěla třeba i jen za jediný den, možná za dva.

Ze čtyř bílých čápů, jejichž cestu je možné sledovat na serveru naturdetektice.de, se nová data objevují jen u jednoho - u samičky Penelope. Je zajímavé srovnávat její putování s cestou naší Marty. V době, kdy se Marta potulovala po východním a jižním Súdánu, Penelope byla v Čadu. Zhruba ve stejnou dobu se obě vydaly dál na jih a jejich trasy se v jisté fázi téměř kryly. Penelope pak na rozdíl od Marty doletěla až na samý jih Afriky. Toho ovšem se dříve nebo později můžeme nadít také u Marty...
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz