Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Pod dohledem družic se letos na cestu do Afriky vydali čtyři čápi černí: Kristýna, Jakub, Tereza a Martin

Sobota 1. listopadu 1997

 • Ještě před pěti minutami jsem si myslel, že se všichni tři naši čápi usadili na zimovištích, platí to ovšem jen o dvou z nich: Kristýna je nadále v Senegalu a Martin v Mali. Zato Jakub, jak se zdá, tenhle týden letěl dál a dál západu, i když bych byl přísahal, že zůstane v Čadu.
 • Už ve středu večer Jakuba satelity dost zmatečně ohlásily z Nigérie. Nepřikládal jsem tomu ale váhu, protože (1) souřadnice byly třídy B, ergo mohly spadnout třeba o stovky kilometrů jinam, a protože (2) by Jakub musel za dva dny uletět přes tisíc kilometrů, takže by strhal všechny rekordy, nota bene v subsaharské Africe (přitom letové rekordy by se slušelo překonávat nad Saharou; v oblasti zimovišť už by se měl každý správný čáp jen tak poflakovat). Tyto úvahy skoro vygumovalo dnešní hlášení:
  	Date: 01.11.97 06:04:15 LC: Z IQ: 10
  	Lat1: 11.036N Lon1:  6.342E Lat2: 11.169N Lon2:  5.741E
   	Nb mes: 003 Nb mes>-120dB: 000 Best level: -132 dB
  Pass duration: 148s  NOPC: 0
   	Calcul freq: 401 650217.6 Hz  Altitude: 300 m
     154     195      58      37
 • Jakub asi přece jen doletěl do Nigérie! Dnešní souřadnice jsou sice třídy Z (= horší, než špatné), ale něco na nich nejspíš bude. Jednak padají do stejné oblasti jako ty ze středy, jednak jsou obě zrcadlová zaměření (Lat1+Lon1 versus Lat2+Lon2) velmi blízko, čili satelit proletěl přímo nad Jakubem a chyba nemůže být zvlášť velká. Tedy žádné "asi přece jen", Jakub TÉMĚŘ JISTĚ doletěl do Nigérie.
 • Je to věc! Stačí se mrknout na glóbus. Do Nigérie by to Jakub měl blíž přes Gibraltar, takže nevím, proč se trmácel přes Dardanely. Do Nigérie ostatně létají čápi západní cestou, Jakub je první, kdo to vzal druhou stranou. A co je asi nejpodstatnější, v Nigérii se Jakub musí setkat se západotažnými čápy, a poněvadž předpokládáme, že čápi jsou mimořádně věrni svým zimovištím, setkal se s nimi možná už jako mladík a mohl se k nim připojit na svou první zpáteční cestu. Dovedu-li tyhle spekulace do konce, znamenalo by to, že NA JAŘE BY MOHL JAKUB LETĚT DO EVROPY VIA GIBRALTAR! Udělal by ohromný okruh: Brdy - Balkán - Dardanely - Blízký východ - Súdán - Nigérie - Mali - Gibraltar - západní Evropa - Brdy. Až do jara asi nebudu klidně spát. (Znovu ale připomínám: jsou to jen spekulace. Uvidíme.)
 • V pondělí a v úterý poletí čápi na rozhlasových vlnách v následujících časech:
  • Dobré jitro, stanice Praha, pondělí, 6.45;
  • Radiožurnál, pondělí, 9.30;
  • Odysea, stanice Praha, pondělí, 15.05;
  • Meteor (repríza), stanice Praha, úterý, 13.00.

Miroslav Bobek      

<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz