Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Pondělí 23. března 1998

Martinova poloha ve čtvrtek ráno (dole) a v sobotu ráno (nahoře). Za dva dny uletěl přes 400 kilometrů. 8:00      Za víkend je jen jediná novinka: Argos zaměřil v sobotu ráno Martina severovýchodně od Madridu, na souřadnicích 41.373N 2.456W. Od čtvrtečního rána tak Martin uletěl víc než 400 kilometrů; narozdíl od Kristýny postupuje velice rychle a bez zastávek.

Chování Martina (nikoli ovšem Kristýny) docela odpovídá představám spousty ornitologů, podle kterých postupují čápi do zimovišť pomalu, zato domů pak pospíchají. Dnes jsem v Dobrém jitru spekuloval právě na tohle téma. Martin má zatraceně dobrý důvod spěchat, protože je to mladík, který musí najít místo ke hnízdění a sehnat samičku, zatímco Kristýna je už dávno zralá dáma (jakási čapí Tina Turner), která má svoje jisté - míří do Brd, kde se u hnízda nejspíš setká s Jakubem.

<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz