Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Neděle 31. května 1998

Celou sobotu jsem byl nejen mimo dosah internetu, ale měl jsem i vypnutý telefon; o dvou ohromných novinkách jsem se tedy dověděl až dnes ráno.

Novinka číslo jedna: V SOBOTU PO POLEDNI SE VYLÍHLO PRVNÍ MLÁDĚ! Dopoledne seděla na hnízdě Kristýna; asi byla dost nervózní, protože se zvedala každých dvacet minut a obracela (stále ještě) vejce. Když se ale postavila ve 13.40, bylo už pod ní k rozeznání mládě!!! Kristýna odstranila z hnízdní kotlinky prázdnou skořápku a kolem mláděte a zbývajících čtyř vajíček přerovnala trsy mechu (viz sekvence). Po dalších deseti minutách přiletěl na hnízdo David, který mláděti přinesl několik drobných rybek. Když o ně mládě nejevilo zájem, znovu je spolykal. Mezitím se Kristýna odletěla nakrmit.

Novinka číslo dvě: Frantovi Pojerovi a Ivovi Hulínskému se PODAŘILO ZAMĚŘIT MARTINA! Bylo to dost daleko od hnízda, kde se usadil v dubnu: mezi Dobříší a Berounem. Uvidíme, jestli tam má nové hnízdo...


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz