![]() | |
Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.
Čtvrtek 18. června 1998
Ve vedlejší kanceláři vybírá Franta Pojer záběry do zítřejšího Studia 6 (čápi v něm přijdou na řadu asi ve tři čtvrtě na sedm). Zašel jsem se tam na chvilku podívat; na videu zrovna běžel záznam z pondělí. Na hnízdo přiletěl David a vyvrhnul potravu. Největší z mláďat bylo nejdřív zády ke kameře, ale pak se otočilo a bylo vidět, jak se potýká s patnácticentimetrovou (!) rybou. Abyste měli nějaké měřítko: tohle mládě má zobák asi tak osm centimetrů dlouhý. Nechápu, jak do sebe toho macka dokázalo nacpat... ![]() Nejsem si jist, co z toho pojde. Bojím se, že spousta lidí začne čápy považovat za škodnou. Záměrně používám termín z minulého století, protože v minulém století v mnoha ohledech stále ještě zůstáváme. Zpátky k záznamu: mláďata jako by začínala mutovat; jinými slovy, hrubnou jim hlasy. Ani staří čápi nejsou němí, jak se traduje. Slyšet je můžete v sobotním Meteoru a pondělním Dobrém jitru. Nemyslel jsem si, že se budu ještě vracet ke smrti nejmenšího mláděte. Objevily se však nové skutečnosti (a nové nejasnosti). Oprava: nové skutečnosti se neobjevily od sebe, přišli na ně dr. Hájková a dr. Pithart z pražské zoo. Pokusím se tlumočit jejich předběžnou zprávu.
Co se mohlo stát. Víme, že mládě mělo potíže dostat se k potravě; bylo nejmenší a nejslabší. V pondělí v noci nebo časně ráno (ale ještě za tmy) došlo ke zranění levého křídla. Zaklínilo se mládě mezi větvemi ve hnízdě??? Nic jiného nás nenapadá. Jisté je, že poraněné mládě se nemohlo chovat normálně a že bylo odsouzeno k smrti. -mb- Upozornění: od pátku cca 16 hodin do pondělního rána bude přenos přerušen (viz i včerejší zápis). | |
<< | >> |