Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Úterý 14. července 1998

Přímý přenos funguje jako počasí v posledních dnech - na monitoru počítače je chvilku jasno a mnohem častěji oblačno až zataženo. Zdá se, že problémy jsou (byly) způsobeny zčásti opravdu nešťastným způsobem tohoto léta a zčásti i špatnou vzájemnou komunikací mezi počítači. Kolegové se v jedné chvíli dokonce domnívali, že jejich síť se snaží napadnou počítačoví piráti. Příznaky poruchy byly téměř totožné s pokusy hackerů, ale nakonec se ukázalo, že chyba byla ve "switchi" jednoho computeru.

Mladí čápi si naše starosti s přenosem nepřipouštějí, pečují o svoji tělesnou kondici - procvičují křídla, čistí si peří a především stále vyhlížejí rodiče s potravou. Značnou část dne také věnují odpočinku, kdy sedí, přesněji řečeno leží, v klidu ve hnízdě a spí.
-fp-
<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz