Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Pondělí 12. října 1998, 8.00

Kristýna včera přeletěla přes Gibraltarský průliv a rychle pokračovala v cestě vnitrozemím Maroka. Uletěla celkem 350 kilometrů. (souřadnice najdete na stránce Čápi on-line).
David byl i v noci na dnešek ve Španělsku, v Doňaně.
-mb-
Co se dělo od neděle 4. října do neděle 11. října:

Kristýna se od soboty 3. října zdržovala u Ciudad Real. Až po sedmi dnech se tuto sobotu vydala na další cestu. Za den uletěla 280 kilometrů.
David se na minulou sobotu a neděli (3. a 4. října) zastavil u Peńarroya - Pueblonuevo. V pondělí pak popoletěl asi o 120 kilometrů a v úterý o 110 kilometrů. Dosáhl tak národního parku Doňana, kde byl zaznamenán i v neděli 11. října ráno.
V souvislosti s Hynkovou smrtí nám přišlo množství protestů, které v pondělí předáme francouzskému velvyslanectví. Text naší petice je zde. Ve středu odjedeme do Agen natáčet.
Z Francie přišla zpráva, že tam zahynul další čáp s "batůžkem" - Lea, která byla sledována v rámci projektu "Čápi bez hranic".
-mb-<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz