Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Pondělí 30. listopadu 1998
David byl opět nalezen a pozorován na zimovišti ve Španělsku!
Naše španělská kolegyně paní Cristina Parkesová poslala fax o sobotní výpravě za Davidem: Byl krásný den, když jsme se s přáteli vydali hledat Davida do rýžových polí u řeky Guadalquivir. Našli jsme ho ve 12.00 hodin ve skupině 21 čápů černých. Byl vidět velmi dobře a přečetli jsme i oranžový kroužek s označením "68M" na jeho pravé noze. Ve skupině byli čtyři mladí letošní čápi.
Doufám, že se podaří fotografie, které jsem udělala, pošlu Vám ty dobré. Dostala jsem se k Davidovi docela blízko, nebyl tak plachý jako minule. Pozorovali jsme čápy do 13.00 hodin, potom odletěli stejným směrem jako při naší předchozí návštěvě. David se nacházel pouze 400 metrů od místa, kde jsem ho viděli již 7. listopadu.
Potom jsme se věnovali pozorování dalších ptáků, viděli jsme tisíce a tisíce divokých husí, bílých čápů a dalších. Oblast je doslova plná ptáků mnoha druhů. Byl to pro nás fantastický slunný den bez větru.
-fp-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz