Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Pondělí 29. března 1999
V sobotu jsme se s Honzou Petrů věnovali kontrole a vylepšování analogové části přenosové trasy od hnízda k videorekordérům.David se větší část odpoledne a večer zdržoval na kopci s loňským hnízdem, ale přímo na hnízdě se neobjevil. Stejně se choval i v předchozích dnech.

Co to může znamenat?

  1. David obsadil loňské hnízdní teritorium a čeká na Kristýnu. Při tomto čekání posedává v okolí hnízda a zpovzdálí jej hlídá proti případným vetřelcům, kteří by se tam chtěli usadit. Když se nedočká Kristýny, utvoří pár s jinou samičkou, která se objeví v jeho hnízdním teritoriu a usadí se na loňském hnízdě.
  2. David se "nemohl dočkat" - objevila se jiná čápice a nový pár se již vytvořil a společně staví další hnízdo někde v blízkosti toho loňského. Vzhledem k tomu, že hlavní návrat čápů černých ze zimovišť teprve přijde v nejbližších dnech, je podle mého názoru pravděpodobnější první možnost. Jiná, pro nás nejméně příznivá varianta, by nastala v případě, že Davidovi se nepodaří najít hnízdní partnerku, nebude hnízdit, bude se toulat po okolí a posléze odlétne z Brd.
O Kristýně nic nového, bohužel, platí Mirkův zápis ze středy 24. 3. 1999.
Jonáše potvrdily družice včera večer opět v jihozápadním Španělsku.
-fp-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz