Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Úterý 18. května 1999
Jonáš se potuluje v deltě Guadalquiviru na jihozápadě Španělska. Zatímco ještě v prvních dnech května zůstával prakticky na stejném místě, nyní podniká přesuny dlouhé i několik desítek kilometrů (přesné údaje najdete na Čápech on-line). Patrně to souvisí s tím, že začaly zemědělské práce. "Oblast, kde byl Jonáš, práškují letadla a pracuje v ní mnoho zemědělských strojů," napsala nám minulý týden Cristina Parkes.

David se svou novou "manželkou", kterou se chystáme pokřtít jménem Dominika, se nadále střídají v sezení na vejcích. Podle nejoptimističtějších odhadů by se z nich už tenhle týden mohla líhnout mláďata. Právě z tohoto brdského hnízda bychom chtěli uskutečnit další přímý přenos na Inet; čeká nás ale ještě spousta práce (o různých komplikacích nemluvě).
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz