Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Kryštof letí nad Francií, Dominika nad Španělskem (středa 15. září 1999)
Do soboty 11. září večer doletěl Kryštof k Besanconu ve východní Francii. Na den se v této oblasti zastavil a další letový den měl v pondělí 13. září, kdy podél Alp urazil v jihojihozápadním směru sto kilometrů. Další souřadnice, které by měly osvětlit, co Kryštof podnikal včera, se snad objeví v nejbližších hodinách.
Dominika se po více než desetidenní zastávce jihozápadně od Salamancy vydala buď včera nebo už předevčírem (v pondělí 13.) na další etapu své cesty. Dnes ráno ji Argos zaznamenal o 180 kilometrů jižněji, u Cáceres. Předpokládáme, že do soboty by mohla být u Gibraltarského průlivu.
Z mláďat máme relativně čerstvé zprávy jen o Václavovi. V neděli 12. září ráno byl nedaleko od německého Ulmu, tedy ve stejné oblasti, kde jsme ho sledovali už před dvěma týdny.
U Otakara se opakovaně objevily jen údaje senzorů, které svědčí o tom, že je v pořádku. O Sissi bohužel stále vůbec nic nevíme.
Připomínám, že mapy a souřadnice najdete na Čápech on line.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz