Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Dominika v Africe?! (pátek 17. září 1999)
Včera dopoledne se objevily nové Dominičiny souřadnice (viz Čápi on line). Neměly sice valnou kvalitu, nicméně svědčily o tom, že naše čapí dáma směřuje k Gibraltaru. Otázku, jestli ve středu skutečně odbočila na východ (jak jsem o tom psal ve včerejším zápise), nebo jestli to byla chyba zaměření, asi už nevyřešíme.
Nejdůležitější informace ale přišla až večer: Cristina Parkes nám sdělila, že spolu s kolegy slyšela v 15:30 signál Dominičina pozemního vysílače ze břehů Gibraltarského průlivu. Podle změn signálu je prý jisté, že Dominika přeletěla do Maroka. To ovšem později zpochybnil Alejandro Torés. Abych celou věc vysvětlil: když čáp přiletí k úžině (ať už u Gibraltaru nebo Bosporu) není ještě jisté, že ji také hned překoná. Opakovaně jsme zaznamenali, že čápi vyletěli nad mořskou hladinu, ale pak si to rozmysleli, vrátili se a přes moře přeletěli až druhý den.
Jestli je Dominika skutečně v Africe, bychom se měli dovědět ještě dnes.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz