Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Ochránci přírody se snaží zamezit zabíjení tažných ptáků v jižní Itálii

Každé jaro letí tisíce dravců, supů a čápů přes Středozemní moře na sever na evropská hnízdiště. Mnoho jich přeletí nezraněno přes Bospor a Gibraltarský průliv, ale v Messinském průlivu mezi Sicílií a Kalábrií v jižní Itálii tisíce pytláků zabijí nebo zmrzačí mnoho ptáků, zejména včelojedů a dalších dravců. Zabíjení ptáků není ekonomicky nezbytné, ilegální střelba má kořeny v tradici.

15 - 20 tisíc táhnoucích dravců bylo zaznamenáno během 8 týdnů sčítání, skutečná počty jsou však ještě vyšší. Nejčastější jsou včelojedi, pochopi a luňáci hnědí, z malých sokolů jsou nejhojnější poštolky rudonohé, jižní a obecné a ostříži. Další vzácnější druhy jsou moták lužní, pilich, luňák červený, orlovec říční a orel královský, dále čáp černý a bílý a sup mrchožravý.

V Kalábrii jsou stříleny vysoké počty tažných ptáků, protože po překonání průlivu přeletují přes pobřeží, kde jsou vybudované pro střelbu kryty a věže (asi 500). Zákonem je to zakázáno, protože dravci, supi i čápi jsou chráněnými druhy, ale vláda zákon prosazuje velmi pomalu.

Začátkem 80. let začali ochranáři ohlašovat policii stovky "lovců" masakrujících dravce v Messinském průlivu. Mezinárodní pozornost vedla k intervenci italského státu, od roku 1985 je zde vedle místní policie speciální jednotka Státní lesní stráže. Období 1980 - 90 bylo pro ochranáře velmi těžké, mnohokrát byli napadeni dobrovolníci, kteří se snažili zastavit pytláky.

V roce 1984 proběhl první ochranářský kemp v Messinském průlivu. Od té doby se stovky dobrovolníků z celé Evropy podílely na pozorování, sčítání a studiu ptáků. Kemp není určen k přímým akcím proti pytlákům. To je záležitost policejních jednotek. Úkolem dobrovolníků je pozorovat, určovat a zaznamenávat migraci a vyvíjet tlak na italské úřady. Není to dovolená či prázdniny, pro ochranu ptáků se pracuje celý den. Příští rok proběhne kemp mezi 8. dubnem a 21. květnem; je v něm 30 míst pro dobrovolníky z celé Evropy, kteří se budou střídat v po týdnu až čtrnácti dnech.

Od roku 1991 přichází první ovoce dobrovolné práce. Zatímco v polovině 80. let bylo každoročně zabíjeno asi 4000 dravců a čápů, nyní se podařilo toto číslo snížit na cca 500 ptáků. V celé provincii Kalábrie poklesl počet pytláků z 12-15 tisíc odhadnutých v roce 1985 na 1000. To vše díky spolupráci mezinárodní skupiny dobrovolníků z celé Evropy a italské Lesní stráže.


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz