Výňatky z rozhovoru s Gérardem Jadoulem, 1. 10. 1998

Letos jsme označili několik čápů černých vysílači v Belgii, Francii a Lucembursku. Mám proto hodně regionálních spolupracovníků. V úterý 29. září ráno mi zavolal jeden z nich (pozn. Jean Seriot) a sdělil mi, že byl na jihu Francie v oblasti Lot a Garonne zastřelen čáp černý, který měl vysílačku. Řekl mi číslo kroužku a mně bylo jasné, že jde o čápa, který letí z České republiky a je z vašeho projektu.

Je to událost velkého významu. Lovci se pokoušeli pozměnit Evropský zákon o střílení migrujících ptáků. Usilovali o změnu pravidel odstřelu a chtěli střílet ptáky už v únoru, což je naprosto v rozporu s Evropskými zákony. Tato událost je důležitým bodem, na kterém by se mělo pracovat. Ve Francii se případem začala zabývat LPO - Liga na ochranu ptactva. Již napsali zprávu do novin, rádia a televize. Napsali také dopis na České velvyslanectví v Paříži a připravují oficiální stížnost pro Ministerstvo životního prostředí ve Francii, protože chtějí ukázat jak lovci naprosto nerespektují zákony na ochranu tažných ptáků. Jedná se o velký případ, kdy byl zastřelen čáp s vysílačkou, ale přesně totéž se děje s tisíci dospělých ptáků.

Myslím si, že v mnoha oblastech Francie lovci střílejí na všechno co se hýbe. Uvedu jeden příklad. 15. září se moje kolegyně pokoušela chytit a označit posledního čápa, a to je den, kdy začíná ve Francii lovecká sezóna. Kolegyně mi vyprávěla, že přesně v 8.00 hodin ráno se začalo všude střílet, protože to je první hodina, kdy mohou lovci poprvé vystřelit. Musela okamžitě odejít, protože měla strach. Střílelo se opravdu všude.

 


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz