Kristýna živě

Vědeckopopulární pořad z cyklu Teleskop

Krátký vědeckopopulární pořad, natočený na jaře a v létě roku 1998, je dokumentem o unikátním projektu, který se zrodil na půdě Českého rozhlasu 2.

Odborná spolupráce:Miroslav Bobek, František Pojer
Střih:Michael Kořán
Kamera:Jaroslav Kocourek
Režie:Jan Hošek
Stopáž:9 minut
Vyrobila:Česká televize 1998


Telemetrické sledování čápů černých, které probíhá již čtvrtý rok, přineslo řadu cenných poznatků a získalo si množství příznivců. V letošním roce byl ovšem projekt obohacen o nový prvek: u hnízda pravděpodobně nejpopulárnější čápice, Kristýny, byla napevno umístěna průmyslová kamera, která v průběhu téměř tří měsíců zaznamenávala veškeré dění na hnízdě. Záběry této kamery byly zároveň přímo přenášeny na Internet. Šlo o první přímý přenos svého druhu na světě.

Pořad zachycuje pozadí celého projektu, všímá si jeho technických i biologických aspektů a stručně ukazuje princip a technologii přímého přenosu. Zároveň dokumentuje celý průběh hnízdění, které skončilo úspěšným vyvedením mláďat. Naznačeny jsou i postupy dalšího zpracování rozsáhlého datového materiálu a také první předběžné výsledky. Jedním z motivů pořadu je rovněž mimořádný ohlas, který tento unikátní projekt vzbudil u nás i v zahraničí.
-jh-

 


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz