Odysea naruby
Miroslav Bobek, Jaroslav Šimek

Jmenují se Tiger, Rembrandt, Misty, Leo a Saturn. V Jihoafrické republice bylo satelitními vysílači označeno celkem pět mláďat čápa bílého, čtyři z nich shodou okolností na hnízdě v areálu Zoologické zahrady Tygerberg - podobně jako bílé čápice Marta a Žofie v Zoo Dvůr Králové nad Labem. Tím ale veškerá shoda jihoafrického a našeho projektu končí.

První čapí hnízdo v JAR
Bílí čápi neobývají jen velkou část Evropy a Asie - velmi malá a velmi mladá populace tohoto druhu v době našeho podzimu a zimy hnízdí také v nejjižnějším cípu Afriky.

První hnízdo čápa bílého v jižní Africe nalezl 18. listopadu 1940 dr. Austin Roberts na uschlém eukalyptu asi 400 kilometrů východně od Kapského města. Od místních farmářů se ke svému překvapení dozvěděl, že čápi tu hnízdili i v předchozích letech… Již v následujícím roce se ale eukalyptus zřítil. Hnízdo bylo zničeno, mláďata zahynula. Další zpráva o hnízdění čápů v jižní Africe pochází až z roku 1961, tentokrát z lokality vzdálené asi 200 kilometrů na východ od Kapského města. V roce 1967 byla na tomto místě dokonce čtyři hnízda, od roku 1992 zde ale opět hnízdí jen jeden pár. Další hnízdní lokalita objevená roku 1966 zanikla o deset let později.

Hnízdo v Zoo Tygerberg
Jak je vlastně možné, že bílí čápi začali hnízdit na svém zimovišti? Proč ptáci, kteří vychovali svá mláďata v Evropě či Asii nebo odtud přinejmenším pocházeli, zahnízdili na jižní polokouli? Přesnou odpověď nikdo nezná. Kdybychom se o ni přesto chtěli pokusit, mohli bychom uvažovat o tom, že zranění či nemocní ptáci neschopní vydat se na dalekou cestu k domovu zůstali v jižní Africe - a posléze tu i zahnízdili. Faktem ale je, že čápi táhnou na jih už milióny let. Proč se tedy na jihu Afriky usadili až nyní? Samozřejmě nevíme, kolikrát v dávné minulosti jeden či více párů v jižní Africe zahnízdil. Nicméně to, že dnes mluvíme o jihoafrické populaci čápa bílého, je možná dílo člověka.

Na začátku 70. let byli v Zoo Tygerberg nedaleko Kapského města chováni ve větším měřítku čápi bílí. Samozřejmě nikam neodlétali, v jejich blízkosti však začali zůstávat volně žijící ptáci. První pár pak postavil hnízdo přímo na čapí voliéře v areálu zoo roku 1975. Toto hnízdo sice shodil vítr, ale později už se hnízdění zdařilo. Počet párů divokých čápů bílých hnízdících v zoo postupně vzrostl na plných pět. Čápi bílí jsou tedy doma už i v jižní Africe.

Označování čápa v Zoo Tygerberg
Je známo, že dospělí jihoafričtí čápi netáhnou, ale co jejich mláďata? Již dr. Roberts se od farmářů dozvěděl, že mláďata na rozdíl od rodičů ve většině případů opouštěla hnízdiště. Kam odlétají? Odpověď na tuto fascinující otázku, která nám může říci mnohé o migraci ptáků vůbec, bychom se mohli dozvědět díky satelitnímu sledování pěti mláďat označených loni začátkem prosince.

Už v 60. letech přineslo kroužkování mláďat jihoafrických čápů bílých dva zajímavé výsledky: jedno mládě bylo ohlášeno z Jihoafrické republiky, druhé však až z pomezí Zambie a Tanzánie. Alespoň část jihoafrických mláďat se tedy vydává na delší cestu.

Mapka dosavadní trasy Tigera
Víme, že mladí čápi táhnou nezávisle na rodičích, můžeme tedy předpokládat, že tahové chování mají do určité míry vrozené. Mládě se vydá na cestu bez ohledu na to, že jeho rodiče zahnízdili na jiné polokouli, než měli - a přitom poletí správným směrem. Táhnoucí ptáci mohou k orientaci využívat několik typů kompasů. Jedním z nich, který je podle našich dosavadních znalostí společný nejspíš všem ptačím druhům, je kompas magnetický. Tento kompas funguje podle magnetické inklinace; dává tedy informaci o směru ve formátu "k pólu" či "od pólu", nikoli "na sever" či "na jih". Mládě z jižní Afriky tedy poletí na sever stejně neomylně, jako mladý čáp z Evropy letí na jih. Navíc se toto mládě může připojit k hejnům evropských čápů, která právě tou dobou směřují na sever. Ale kam doletí? Někam do střední Afriky, pak se vrátí a v následujících letech už se nikam nevydá? Nebo naopak poletí třeba až do Evropy? Pokud by doletělo do Evropy, kde bude - až dospěje - hnízdit? V Evropě nebo v jižní Africe?

Pět jihoafrických mláďat má na zádech vysílače. Rembrandt, Misty, Leo a Saturn jsou ještě na území Jihoafrické republiky. Tiger však už doletěl na jih Zambie, asi 2000 kilometrů na sever od hnízda, kde byl označen. Příští týdny a měsíce mohou být hodně napínavé…

ČRo 2 - PRAHA, Meteor, sobota 8.05
Vysílání 3. února 2001

Související weby:
Avian Demography Unit: White Stork