• Mládě milénia
 • Livemigration
 • Odysea
 • Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem
  Jako jediní na světě dokázali odchovat severní bílé nosorožce

  The International Rhino Foundation
  Organizace usilující o záchranu nosorožců

  SOS Rhino
  Výzkum a ochrana nosorožců

  Rhinos In The Wild
  Podrobné informace o všech druzích nosorožců na serveru WWF

  Garamba National Park
  Poslední místo, kde ještě severní bílí nosorožci žijí v přírodě

  V přímém přenosu pěti webovými kamerami jsme od 23. června 2000 očekávali narození mláděte severního bílého nosorožce. Ve čtvrtek 29. června jsme se dočkali: v Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem se narodila nosorožčí samička, která později dostala jméno Fatu. Když byly Fatu tři měsíce, 30. září 2000, přenos jsme ukončili. I nadále však o ní na těchto stránkách budeme informovat.
  Prostřednictvím projektu Mládě milénia chtěl Český rozhlas online nejen popularizovat úspěchy českých chovatelů, ale také svým dílem přispět k záchraně mimořádně vzácných severních bílých nosorožců.

  Pátek 29. června 2001

  Právě před rokem jsme na našich stránkách v přímém přenosu sledovali narození "mláděte milénia" - samičky severního bílého nosorožce pokřtěné Fatu.
  Dnes dopoledne proběhla v Zoo Dvůr Králové nad Labem oslava Fatiných prvních narozenin. Výběr gratulantů byl skutečně reprezentativní. Spolu s ředitelkou Zoo dr. Danou Holečkovou a generálním ředitelem Českého rozhlasu ing. Václavem Kasíkem přála Fatu všechno nejlepší i řada zahraničních hostů, kteří se ve Dvoře Králové účastnili mezinárodní "nosorožčí" konference. Mezi gratulanty tak byli například Kes Smith, jež sleduje poslední severní nosorožce v Garambě, nebo Franz Schwarzenberger, který pomocí své nové metody odhalil, že Nájin je březí.
  Jak se můžete přesvědčit z fotografií, Fatu dávno není ten roztomilý padesátikilový drobeček a mezi ostatními nosorožci se už neztratí. Změnila se i podoba její matky Nájin - ta si před časem ulomila svůj dlouhý, dopředu zahnutý roh. -mb-


  Čtvrtek 18. ledna 2001

  Před čtvrt hodinou byla potvrzena smrt konžského prezidenta Kabily. To je velmi špatná zpráva. Ve střední Africe může eskalovat tamní konflikt se všemi důsledky pro obyvatele - a také pro poslední severní bílé nosorožce v Garambě. Právě války a anarchie je přivedly na pokraj vyhubení. Další válku už poslední ani ne tři desítky nosorožců nemusejí přečkat... -mb-


  Úterý 2. ledna 2001
  Připravili jsme přehled videozáznamů z loňského léta.

  Obálka
  Připomínáme, že spolu se Zoo Dvůr Králové jsme vydali brožurku o Fatu a vůbec o nosorožcích. Její výtěžek bude věnován na chov a výzkum severních bílých nosorožců. Barevnou brožuru o čtyřiceti stranách lze zakoupit v prodejně Radioservisu v Praze (Vinohradská 12) za 35 Kč. Radioservis Vám ji může zaslat také poštou s vloženou složenkou; v tom případě ale zaplatíte 49 Kč. Zaslání brožury si můžete objednat na e-mailové adrese mpilna@cro.cz.

  Přečtěte si článek o nosorožci, o kterém se teprve v posledních týdnech začalo víc mluvit i psát - a který je ještě ohroženější než "náš" severní bílý nosorožec!
   

  Středa 11. října
  Minulý pátek jsme ve Dvoře Králové demontovali všechna zařízení, na kterých až do konce září (a dokonce neplánovaně ještě v prvních dnech října) běžel náš přenos Mládě milénia. Ošetřovatelé se na naši otázku, kdy zase všechno povezeme zpátky, tvářili tajemně. Že by na cestě bylo další mládě???
   
  Fotografie Hynka Bulíře z pátku 6. října 2000:     1   2   3  


  Přečtěte si příběh Dlouhého Toma!

  Pátek 29. září
  Přímý přenos zítra skončí. Děkujeme všem, kdo nám pomohli s jeho realizací: společnostem Escad Trade, Český Telecom a Cesnet, řadě našich spolupracovníků i kolegům z Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu a Českého rozhlasu 2 - Praha.
  O Fatu, naše "mládě milénia", se samozřejmě budeme zajímat i nadále. Zůstaňte s námi!

  Úterý 29. srpna
  "Jako by jí někdo nafouknul pumpičkou," říká o Fatu ředitelka královédvorské zoo Dana Holečková. Fatu nyní váží asi 120 až 150 kilogramů a přibírá víc než kilogram denně. V pohyblivosti jí to ale ani v nejmenším nebrání...
  Spolu se Zoo Dvůr Králové vydáváme brožurku o "mláděti milénia" a vůbec o nosorožcích. Její výtěžek bude věnován na chov a výzkum severních bílých nosorožců. Brožuru o čtyřiceti stranách s fotografiemi shromážděnými málem z celého světa a s ilustracemi manželů Knotkových bude možné zakoupit v prodejně Radioservisu v Praze (Vinohradská 12) za 35 Kč. Radioservis Vám ji může zaslat také poštou s vloženou složenkou; v tom případě ale zaplatíte 49 Kč. Poštovné a balné je velmi vysoké... Zaslání brožury si můžete objednat na e-mailové adrese mpilna@cro.cz.
  Ukázky z brožury: strana 14 až 15; strana 28 až 29  

  Pátek 11. srpna
  Plníme to, co jsme slibovali včera. Máme k dispozici první fotografie a videosekvence ze středečních křtin malé Fatu. Další informace jsou k dispozici na následujících zvláštních stránkách.

  Video zachycené při příležitosti křtin
   
  RealVideo Klip mpg
  Fatu s Nájin vypuštěny 452 kB 4220 kB
  Fatu s Nájin u jídla 470 kB 4601 kB
  Nájin přežvykuje, zatímco Fatu zápasí se slunečnicí. 1495 kB 14527 kB
  Fatu testuje brzdy. 299 kB 2870 kB


  Obrázky:      1   2   3   4   5  
  Čtvrtek 10. srpna
  Za překvapivého zájmu veřejnosti i médií proběhl včera po jedenácté hodině křest nosorožčí samičky. Dostala jméno Fatu. Podrobnější informace doplněné fotografiemi a videozáznamy přineseme v pátek.

  Čtvrtek 3. srpna
  Nosorožčí samička již dostala jméno. Bude se jmenovat Fatu podle masajské bohyně věčného života. Křtiny "mláděte milénia" se budou konat ve středu 9. srpna v 11 hodin v královédvorské zoologické zahradě. Kmotrem bude generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. Na pojmenování samičky přišlo přibližně 600 návrhů. Většina z nich byla odvozena ze slova "milénium". Největšími favority byla jména Néfaru, které ve svahilštině znamená "čtvrtý nosorožec" a Garamba, což je název konžského národního parku, kde žijí bílí nosorožci.


  Pondělí 31. července
  S dostatečným odstupem - abychom nezarmoutili ty, kteří v noci na 29. června vstali a sledovali narození mláděte v přímém přenosu - nabízíme popis, videozáznamy a obrázky poslední fáze porodu a prvních chvil života nosorožčí samičky.

  Průběh porodu pro nás stručně popsala server ředitelka královédvorské zoo dr. Dana Holečková: Jak se narodilo "mládě milénia".

  Videa snímaná za mimořádně špatných světelných podmínek vysoce citlivou černobílou kamerou jsou určena ke stažení (obraz ve formátu mpg je kvalitnější, ale soubory jsou pochopitelně podstatně větší).

   
  RealVideo Klip mpg
  Část I. 376 kB 1307 kB
  Část II. 315 kB 1038 kB
  Část III. 356 kB 1308 kB


  Obrázky:     1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  


  Dříve publikované informace o "mláděti milénia"  ten155

  Videozáznamy "mláděte milénia" ve formátu RealVideo a jako klipy mpg

  Mládě milénia
  Základní informace o severních bílých nosorožcích a očekávaném narození Mláděte milénia (17. března 2000)

  Cesta k úspěchu
  Podrobný materiál o chovu severních bílých nosorožců ve Dvoře Králové nad Labem (11. dubna 2000

  Jak se rodí nosorožec
  Videozáznam narození Nájin z roku 1989 (30. května 2000)

  Prokletí nosorožců
  Největším nebezpečím pro nosorožce jsou lidé usilující o jejich rohy (15. května 2000)

  Názorný příklad
  Nejčastější obětí pytláků jsou nosorožci dvourozí (28. července 2000)

  Vietnamští nosorožci
  Poslední nosorožce jávské, žijící ve Vietnamu, se podařilo vyfotografovat teprve nedávno (28. března 2000)

  Stěhování nosorožců v Nepálu
  Snahy o záchranu nosorožců indických na sebe berou různé podoby (5. května 2000)

  Nosorožci z pohledu paleontologa
  Vyhynulí příbuzní dnešních nosorožců byli největšími suchozemskými savci všech dob (28. června 2000)

  Záchrana Dlouhého Toma
  Rok trvala kampaň proti prodeji jižního bílého nosorožce v aukci (13. října 2000)

  Portal kamera1 kamera2 kamera3 kamera4 kamera5 Zive vysilani Program stanic English French O Napiste ESCAD Cesky Radiozurnal Praha ATOLL TEN155CZ