Výroční zpráva o hospodaření Českého rozhlasu za rok 2001

5. Vývoj nákladů a výnosů v porovnání s rozpočtovanými hodnotami

5. 1. Nákladové položky

Při hodnocení nákladových položek se budeme zabývat externími náklady podle významu jejich důležitosti jak v hospodaření Českého rozhlasu, tak i v poměru jednotlivých položek. Celkové náklady byly o 75,4 mil. Kč nižší než předpokládal rozpočet. Při analýze odchylek od rozpočtovaných hodnot se budeme zabývat rozdíly nad 1 mil. Kč. Pro vyšší přehlednost je přiložena níže uvedená tabulka.

Údaje v tis. Kč Rozpočet Skutečnost Odchylka v %
Náklady na vysílání

355 287

338 396

4,8

Poplatek za inkaso

105 000

98 389

6,3

Honoráře a poplatky organizacím

55 325

59 218

- 7,0

Zpravodajství agentur

17 874

17 977

- 0,6

Záznamový materiál

5 036

3 493

30,6

Ostatní materiál

38 491

43 133

- 12,1

Služby

163 621

159 255

2,7

Energie

16 462

15 602

5,2

Opravy a udržování

15 288

11 978

21,7

Cestovné

13 407

14 615

- 9,0

Osobní náklady celkem

551 193

546 966

0,8

Odpisy

91 817

91 199

0,7

Ostatní náklady

127 394

80 544

65,2

Externí náklady celkem

1 556 195

1 480 765

4,8

Nejvýznamnější úspora byla zaznamenána u nákladů na vysílače - celkem 14,8 mil. Kč. Připočteme-li k tomu další náklady na vysílání, kterými jsou platby za modulační a dorozumívací linky a náklady na vnitrostátní i mezistátní přenosy, dosahuje celková úspora 16,9 mil. Kč. U těchto položek však musí být v rozpočtové fázi vždy počítáno s  možností rozšiřování kmitočtového spektra, a tím zkvalitnění veřejné rozhlasové služby Českého rozhlasu. Úspory v ostatních položkách nákladů na vysílání jsou objektivní a vyplývají z hospodárného přístupu a širšího využívání nových technologií.

Další významnou úsporou proti rozpočtu je 13,6 mil. Kč v saldu DPH. Tato položka vyplývá ze způsobu uplatňování daně z přidané hodnoty. Daňové zatížení touto nepřímou daní je založeno na koeficientování z důvodu příjmu z rozhlasových poplatků, které nejsou zatíženy touto daní. Neuplatněná daň je pak zúčtována jako nákladová položka. Rozdíl vyplývá z výrazně nižší investiční náročnosti, což je popsáno v samostatné kapitole věnované investicím (číslo 10) .

Úspora ve výši 6,6 mil. Kč na takzvaném inkasném České poště vyplynula z poklesu počtu přihlášených koncesionářů a do určité míry i ze zkvalitnění evidence koncesionářů. Tato částka je vypočítávána z objemu evidovaných poplatníků. Problematice je věnovaná samostatná kapitola číslo 8.

V položce nájemného je úspora téměř 6 mil. Kč. Rozdíl je dán mimo jiné ukončením nájmu v Londýnské ulici v Praze, kde byla deponována část knihovny. Při rozpočtování nákladů na nájem spojený s provozováním internetového vysílání byl zvolen pesimističtější výhled; v průběhu roku se ukázala skutečná potřeba nižší. K rozdílu ve výši 1,5 mil. Kč došlo díky nesrovnalosti mezi účetním rozvrhem rozpočtovaných nákladů a skutečným zúčtováním výdajů na provozování selektoru. V předpokládané výši nájmu za zařízení se předpokládala výraznější spotřeba v souvislosti s očekávanou rekonstrukcí objektu Vinohradská a z toho vyplývající vyšší potřebou nahrávacích studií. V průběhu roku však tato situace nenastala.

Za loňský rok vykázal Český rozhlas také nečerpání rozpočtované hodnoty v osobních nákladech. S ohledem na celkový vývoj mzdových nákladů nelze tento vývoj pokládat za příznivý. Na druhé straně svědčí o opatrném přístupu ze strany vedoucích jednotlivých divizí, kteří si vytvářejí určitou rezervu právě ve mzdových nákladech. Tuto rezervu uplatňují formou mimořádných odměn pouze tehdy, pokud se jim daří vyrovnat se s ostatními náklady divize.

Úspora 3,3 mil. Kč, kterou nebyl Český rozhlas nucen vynaložit na opravy a udržování, vznikla zejména nečerpáním částky na havarijní opravy historické budovy na Vinohradské. Vzhledem ke stavu objektu se podobná částka velice špatně odhaduje. Tento jev je jistě z finančního hlediska pozitivní, ale s ohledem na stav budovy není optimální.

U záznamového materiálu se úspory rozpočtované částky dosahuje již několik let. V hodnoceném období úspora dosáhla výše 1,5 mil. Kč. Tento příznivý trend, který je důsledkem stále širšího uplatňování nových digitálních technologií, má zcela jistě svou hranici a postupně se vyčerpá.

Podobně jako u inkasného České poště není pozitivní ani úspora na provizích za obstarání reklamy. Je pouze důsledkem nenaplnění očekávaných výnosů, což je popsáno níže.

Jestliže jsme v úvodu kapitoly uvedli, že se budeme zabývat odchylkami nad milión korun, je nutno ještě zmínit daňově neuznatelné náklady na reprezentaci. V tomto případě je úspora 1,2 mil. Kč jednoznačně pozitivním rysem. Dosažení této výše umožnily změny v  realizaci rozhlasového festivalu Prix Bohemia Radio.

Druhá část této kapitoly zprávy bude věnována nepříznivému vývoji u těch položek, které naopak oproti rozpočtovaným hodnotám byly vyšší. Nejvyšší hodnoty překročení dosáhlo čerpání nákladů na takzvaný ostatní materiál, a to ve výši 4,7 mil. Kč. Nejvýrazněji se na přeplnění podílely náklady na vlastní propagaci daňově uznatelnou. Vedle toho byly další významnou položkou náklady na náhradní díly výpočetní techniky a nákup drobného dlouhodobého hmotného majetku.

V honorářích placených ochranným organizacím autorským se začal v průběhu loňského roku projevovat dopad nového autorského zákona. Rozpočtovaná částka zcela nepokryla důsledek prodloužení doby autorské ochrany z původních padesáti na nově stanovených sedmdesát let.

Překročení ve výši 3,8 mil. Kč vzniklo uzavřením vyššího objemu recipročních smluv na propagaci. Tento jev je pozitivní, jelikož je dodrženo pravidlo krytí nákladové položky hodnotou výnosovou. Také skutečnost, že náklad není provázen výdajem, nutno hodnotit pozitivně.

Dvoumilionové navýšení v položce ostatních služeb je dáno zejména náklady na nezbytné podpory počítačových systémů. Další významnou částí jsou náklady na satelitní přenosy. S výpočetní technikou souvisí i nakupované externí služby a nákup softwaru do 5 tis. Kč. Nemalou finanční zátěží jsou náklady na veřejná vystoupení a koncerty, z nichž ovšem Český rozhlas získává programově cenné nahrávky.

Rada Českého rozhlasu kladně hodnotí tu skutečnost, že u dalších položek, které nejsou individuálně zmiňované, docházelo k drobným úsporám. Jednalo se o náklady na telefony, na poštovné, poradenské služby, apod.

5. 2. Výnosové položky

v tis. Kč

Rozpočet Skutečnost Rozdíl v %
Rozhlasové poplatky

1 350 000

1 325 037

-1,8

Reklama

50 883

51 272

0,8

Sponzoring

47 252

44 788

-5,2

Tržby za pronájmy

4 428

4 327

-2,3

Vysílání do zahraničí

62 000

62 000

0

Ostatní výnosy

41 632

54 659

31,3

Externí náklady celkem

1 556 195

1 542 083

-0,9

Nejvýznamnější příjmovou položkou pro Český rozhlas jsou inkasované rozhlasové poplatky. Česká pošta jako hlavní inkasista vybrala v roce 2001 téměř o 25 mil. Kč méně než bylo rozpočtováno. Vývoj ukazuje, že nadále trvá odhlašování koncesí fyzických osob a tento trend je alarmujícím jevem. U právnických osob navíc přistupuje chabá platební morálka. Předpoklad naplnění objemu poplatků pro rok 2001 byl nadsazen. Bližší rozbor je v samostatné kapitole číslo 8.

Vývoj v prodeji reklamních časů na ČRo 1 Radiožurnálu byl příznivý, horší již byla situace na ostatních celoplošných stanicích. V celkovém zhodnocení při spojení nejprodávanější stanice a stanic v regionech se podařilo naplnit očekávání. Ve sponzoringu byla situace méně přiznivá. Rozdíl ve výši 2,5 mil. Kč vznikl výpadkem sponzoringu pro Zelenou vlnu a jeho nahrazením drobnějšími akcemi s nižšími výnosy.

Další položkou je sumarizace výnosů za ostatní služby. Jsou tvořeny výnosy z koncertů hudebních těles, hlavně z koncertní činnosti Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Kolem miliónů korun se daří ročně utržit poskytováním licenčních práv k nahrávkám z archivu Českého rozhlasu. Ke 2 mil. Kč se blíží tržby z provozu zdravotnického zařízení, jak přímé, tak hrazené pojišťovnami. Shodně s nákladovou položkou jsou v této skupině zúčtovány i výnosy z reciproční reklamy.

Nejvýznamnější položkou v ostatních výnosech jsou výnosy z úroků z běžného účtu, které dosáhly hodnoty 14 mil. Kč. Dále jsou zde tržby z prodeje zbytného majetku. Zanedbatelná není ani dotace na opravu a obnovení historických prvků budovy ČRo Regina v Karlíně.

Zvláštní výnosovou položkou je 62 mil. Kč, které jsou hrazením nákladů na provozování vysílání do zahraničí, realizované Českým rozhlasem na základě smlouvy s Ministerstvem zahraničí České republiky.

 


jdi na kapitolu 6