Výroční zpráva o hospodaření Českého rozhlasu za rok 2001

6. Vývoj nákladů a výnosů v porovnání s výsledky roku 2000

6. 1. Nákladové položky

Při hodnocení nákladových položek v průběhu času je významné provést srovnávání porovnatelných hodnot s výsledky předchozího roku. Zde je zřetelně patrné pokračování vývoje z roku 2000, to je trvalé snižování nákladů. Externí náklady byly v roce 2001 o 30 mil. Kč nižší než v roce 2000.

Při hodnocení jednotlivých nákladových položek je z hlediska dosažené úspory nejvýznamnějších 20 mil. Kč na saldu DPH. Objektivně se nejedná o vnitřní úsporu. Rok 2000 byl spojen s dokončováním studiového domu a zejména jeho vybavováním. S tím byla zákonitě spojena zvýšená fakturace. Skutečnou úsporou je 18 mil. Kč ve spotřebě materiálu. Rozpočtování bylo příliš optimistické, ale snížení náročnosti v porovnání s rokem předchozím je jednoznačně patrné. Uspokojivý je fakt, že dosažení tohoto příznivého výsledku je dáno pozitivním přístupem ze strany zaměstnanců.

O 9 mil. Kč je nižší plnění recipročních služeb v reklamě. Tato skutečnost nepoznamenává výsledky hospodaření, znamená však, že na propagaci Českého rozhlasu bylo v roce 2001 věnováno v objemu o čtvrtinu méně než o rok předtím. Jistě se nejedná o vítaný jev. S ohledem na skutečnost, že hodnotíme reciproční aktivity, nejedná se o důsledek snahy po snižování nákladů. Spíše se v daném roce projevil nižší zájem o reklamu v našich mediích kompenzovanou možností propagace Českého rozhlasu. Tím se zmenšil prostor pro vlastní propagaci. Dnes již můžeme konstatovat, že tento jev byl spojen s rokem 2001 a je málo pravděpodobné, že by měl trvalý ráz. Ve svém důsledku totiž snižuje možnosti veřejnoprávních rozhlasových stanic vstupovat do povědomí posluchačů i jinými cestami než pouze poslechem. Celková situace na mediálním trhu však jasně dokazuje, že tuto formu propagace nemůže Český rozhlas opomíjet.

V roce 2001 byly nižší také náklady na služby spojené s vlastní propagací. Snížené čerpání zdrojů v cestovném již tradičně odpovídá dvouletému cyklu významných sportovních akcí. Snížené náklady na nájemné byly spojeny s uvolněním nepotřebných prostor v souvislosti s využíváním kapacit nové rozhlasové budovy.

Vedle prvků, které můžeme označit za pozitivní, se v daném roce objevovaly i ty negativní, které se podařilo v konečném výsledku eliminovat. Přesto je nutné se u zásadnějších problémů zastavit. O 15,3 mil. Kč stouply náklady na vysílání. Při hlubším pohledu je patrné, že největší odchylka vznikla u nákladů na vysílače. Doplňování sítě zatížilo Český rozhlas navíc 39 mil. Kč. To bylo eliminováno úsporou v nákladech na modulační a dorozumívací linky jako výsledek zavádění nových technologií ve výši 22 mil. Kč. Vítaným navýšením nákladů je 21 miliónové zvýšení objemu osobních nákladů. Ve skutečnosti se však jednalo o 18,6 mil. Kč. Rozdíl ve výši 2,6 mil. Kč je navýšením objemu honorářů placených přímo, čímž byl porušen pozitivní vývoj z roku 2000. Poslední položkou, u které je vhodné se zastavit, jsou náklady na energie. Nárůst spotřeby o 2 mil. Kč byl ovšem prognozován a souvisí se zprovozněním nové rozhlasové budovy včetně vysílacích pracovišť.

6. 2. Výnosové položky

Mezi výnosy je opět na prvním místě nutno věnovat pozornost rozhlasovým poplatkům. Pokles inkasa v roce 2001 byl ve výši 13,4 mil. Kč. Pouze bychom museli opakovat již na několika místech zprávy zmíněný trend, kterému lze za současné legislativní úpravy čelit jen chabě.

Ještě významnější byl pokles ve výnosech ze sponzoringu. Nepodařilo se zopakovat příznivý vývoj z roku předchozího, ale nebyl naplněn ani poměrně pesimistický rozpočet. Situace roku 2002 naznačuje, že by mělo dojít ke zlepšení.

Rozdíl ve výši 20 mil. Kč je zachycen v sumární položce “ostatní”. Tento propad je objektivně zdůvodnitelný vrácením pokuty od Městského obvodu Praha 4, neoprávněně nárokované v roce 1999. Jednalo se o užívání prostranství u rozhlasového střediska Pankrác.

V tržbách za ostatní služby je rovněž patrný značný rozdíl. Je dán výnosy z koncertní činnosti. Propad v roce 2001 byl v objemu 17,3 mil. Kč. Značnou část z toho lze objektivně vysvětlit časovým nesouladem turné po asijských zemích, které proběhlo až v samém závěru roku 2001, proto musela být převážná část z výnosu zúčtována až v roce 2002.


jdi na kapitolu 7