Kristýna, Viktor, Oskar a další čápi s "batůžky" nás zavedli do mnoha koutů Afriky. Trmáceli jsme se za nimi auty, na koních i na mulách, na kolech i pěšky. Spali jsme někdy pod africkou oblohou, jindy v chatrčích z hlíny a bambusu. Neustále jsme se seznamovali s novými a novými lidmi. Mnozí nám pomáhali, někteří se stali našimi přáteli a poodhalili nám své soukromí. A právě o nich, o Afričanech a jejich každodenním životě, je výstava Khalilových fotografií.


Modi se svou sestrou Modi se svou sestrou
Naším hostitelem v Djakhalingu obývaném Malenky byl Modi Cissokho. Je to muž s přirozenou autoritou, která z něho vyzařuje i tehdy, když není oblečený ve svátečním žlutém bubu.

Senegal, duben 1999



Snídaně Snídaně
Stejně jako ve všech muslimským rodinách, také Modiho ženy spolu s dívkami a malými dětmi jedí odděleně od mužů. Jen málokterý muslim si ale může dovolit mít čtyři ženy a sedmnáct dětí jako Modi.

Senegal, duben 1999



Holení vlasů novorozeněti Holení vlasů novorozeněti
Na "křtiny" novorozeněte se sejde celá vesnice a každý přinese dar nebo alespoň pozornost. Z oholených vlasů novorozeněte, které vhodí do nádoby s vodou, pak vesničané usuzují na jeho zdraví. Na snímku je malý Sadio Dialló.

Senegal, duben 1999



Začíná příprava jídla Začíná příprava jídla
Přestože chovají dobytek a slepice, maso jedí vesničané jen zcela výjimečně. Základem jejich jídelníčku je proso, ze kterého připravují různé druhy kuskusu. Dívka v pozadí je roztlouká v typické dřevěné stoupě.

Senegal, říjen 1995



Siesta v Modiho domě Siesta v Modiho domě
Pod pojmem "dům" si musíme představit skupinu chatrčí, jež slouží jako ložnice, kuchyně a zásobnice. Mimo dobu dešťů se však žije pod širým nebem.

Senegal, duben 1999



Žáci koránské školy Žáci koránské školy
Většina djakhalingských dětí, chlapců i dívek, navštěvuje základní školu. Chlapce čekají večer ještě hodiny náboženství - výuka v koránské škole, kde ve světle ohně memorují súry koránu.

Senegal, duben 1999



Marabut Marabut
Učitel koránské školy, marabut Jemabe píše súry koránu na nové dřevěné desky; používá k tomu inkoust vyrobený z dužiny ořechů kešu. O čtyři roky později jsme Jemabeho už nezastihli... Psaní desek po něm převzal jeho syn.

Senegal, říjen 1995



Před nočním lovem Před nočním lovem
Modiho synové odcházejí na noční lov do buše. Když budou mít štěstí, jejich psi vystopují gazelu nebo vyplaší perličku. Místní lovci také budují kryty u napajedel: tak se stává, že na jednom břehu marigotu číhá lovec - a na druhém krokodýl.

Senegal, duben 1999



Truhlář Truhlář
Djakhalingský truhlář vyrábí dřevěné desky na psaní. Později na ně Jemabeho syn vymaloval rodokmen Cissokhů a darovali jsme je Modimu.

Senegal, duben 1999



Ve škole Ve škole
Djakhalingská škola má dvě učebny. Jedna je ve zděném domě s plechovou střechou, druhá v improvizovaném přístřešku z bambusu. V jiných vesnicích se učí pod širým nebem - anebo se neučí vůbec. Děti právě malují vodovkami. Když jsme je přivezli, viděli je poprvé.

Senegal, duben 1999


Řeka Gambie Řeka Gambie
Typický senegalský obrázek: vesničanky perou prádlo. Lidé, kteří nežijí u řeky, jsou odkázáni na vodu ze studen. Těch už bylo díky pomoci vyspělých zemí vybudováno v Senegalu velké množství.

Senegal, říjen 1995



Doba sucha Doba sucha
Od září do května trvá v subsaharské Africe období sucha. Na jeho konci zůstávají poslední zbytky vody už jen v největších řekách. Potoky, říčky i menší řeky úplně vyschnou...

Senegal, duben 1999



Oslava Oslava
Každý večer hoří ve vesnici několik ohňů. Dříve nebo později se kolem nich sejdou dívky a začnou zpívat a tančit. Před naším odjezdem z Djakhalingu pozval Modi bubeníka z vesnice vzdálené dvacet kilometrů, aby naše rozloučení bylo opravdu důstojné.

Senegal, říjen 1995



Assam ve svém krámku Assam ve svém krámku
Vesnice roztroušené v buši obcházejí podomní obchodníci. Jen ve městech se dá nakoupit ve skutečných obchodech. Často je provozují Mauritánci - koloniál v Bembou patří Assamu Fallovi.

Senegal, duben 1999



Duny Duny
U Dakaru začíná téměř tisíc kilometrů dlouhá pláž a její písečné duny se tu zakusují několik set metrů do vnitrozemí. Po této pláži lze dojet až na sever Mauritánie. V jednom úseku cesty se po ní dokonce jet musí, jiná cesta neexistuje.

Senegal, květen 1999


Kočovníci Kočovníci
Arabští kočovníci prožijí každý rok devět měsíců na cestách. Khalil se chtěl připojit k jedné karavaně, která směřovala na blízký trh. "Hned tam budeme, pojď s námi," řekl mu vůdce karavany. Asi po půlhodině se Khalil dověděl, že "hned" znamená za tři dny.

Čad, listopad 1995



Na tržišti Na tržišti
Koně, kozy, ovce, slepice, obilí, rajčata, smažené kobylky, koření, nádobí, talismany - to všechno se dá najít na trhu, kam přicházejí rolníci z okolních vesnic i kočovníci. Přítomnost bělochů pochopitelně budí velkou pozornost.

Čad, listopad 1995



Lékárník "Lékárník"
Tento muž prodává talismany, z nichž každý má své přesné určení. Nosí se v kožených pouzdrech zavěšené kolem krku nebo pasu, mohou však mít i podobu náramku, jaký si od něho koupil Khalil. Je v něm zasazený oslí zub a má ochránit před kousnutím hadů a štírů.

Čad, listopad 1995



Čápi nad Afrikou Čápi nad Afrikou
Bílí čápi jsou ve většině afrických zemí hájení, protože loví škodlivé saranče. Až na výjimky to platí i v Egyptě, který je pro všechny ostatní tažné ptáky velmi nebezpečný: na pobřeží jsou kilometry sítí, na jídelníčku některých místních hotelů položka "sezónní ptactvo".

Egypt, červen 1997


Reklamní poutače Reklamní poutače
A to je právě jedna z výjimek. Tito čápi skončili svou tisíce kilometrů dlouhou cestu v egyptské Demiettě. Místní trhovci je drží uvázané za nohy u svých krámků, aby upoutali pozornost kolemjdoucích.

Egypt, červen 1997



Život na vodě Život na vodě
Ačkoli to zní otřepaně, Afrika je kontinentem různosti a kontrastů. Na pozadí moderních budov tak lze vidět celou domácnost, která se vejde do jedné malé loďky.

Egypt, červen 1997


Pekárna Pekárna
Pekař přerovnává tmavé chlebové placky. Dají se jíst buď čerstvé, anebo se vysuší a jejich trvanlivost je pak v suchém klimatu téměř neomezená. Určitě ne náhodou je jejich arabský název ekvivalentem českého slovesa "žít".

Egypt, červen 1997



Africké cestování Africké cestování
Občas po nás lidé chtěli, abychom je svezli: "Vždyť máte skoro prázdné auto." Ve skutečnosti bylo jen trochu místa na střeše. I na tyto kamióny se vyšplhali pasažéři a vydali se napříč Mauritánií, do nitra Sahary.

Mauritánie, říjen 1995


Studna Studna
Obyvatelé Etiopské vysočiny se musejí vyrovnávat s nedostatkem dřeva a vody. Původní lesy byly vykáceny, a tak jediným zdrojem dřeva jsou introdukované blahovičníky. Pro bahnitou vodu chodí ženy a děti i několik kilometrů.

Etiopie, leden 1997



Hostinec Hostinec
Zastavit se ve venkovském hostinci na kávu - to znamená zastavit se přinejmenším na dvě hodiny. Příprava kávy a její podávání je svázáno mnoha pravidly, která jsou na venkově stále ještě dodržována, takže dodnes lze zažít skutečný kávový obřad.

Etiopie, leden 1997



Duchovní etiopské ortodoxní církve Duchovní etiopské ortodoxní církve
Etiopští křesťané se v naprosté většině hlásí k etiopské ortodoxní církvi. Ta má na první pohled mnoho styčných prvků s církví pravoslavnou, ve skutečnosti se však liší jak tradicí a liturgií, tak vlastním učením.

Etiopie, leden 1997


V kostele V kostele
Kostely etiopské ortodoxní církve jsou charakteristické nejen výzdobou, ale i architektonickým řešením: jejich půdorys tvoří tři soustředné kruhy nebo mnohoúhelníky. Uprostřed, v místnosti, kam smí jen kněží, je uložena Archa úmluvy.

Etiopie, leden 1997



Mladí debterové Mladí debterové
Mladé debtery by šlo -dosti nepřesně- přirovnat k ministrantům. Zatímco prostí věřící si na bohoslužby oblékají bílé přehozy, debterové mají pestré oblečení. Pokud se některý z nich stane knězem, bude nosit pestrobarevný ornát a slunečník.

Etiopie, leden 1997



Začátek timketu Začátek timketu
Nejvýznamnější svátek etiopských křesťanů, timket, připomíná pokřtění Ježíše Krista. Po bohoslužbách kněží za doprovodu věřících vynášejí z kostelů Archy úmluvy, muži a mladíci tančí s holemi. Před davem v Debre Taboru jsme museli vylézt na střechy aut.

Etiopie, leden 1997



Hotel Hotel
Zákazníky hotelů jsou nejčastěji řidiči nákladních aut, kteří nemají na rozhazování, a tomu odpovídá úroveň ubytování. K jídlu se podává indžera s nejrůznějšími omáčkami a skopovým masem.

Etiopie, leden 1997



Solomon a Solomon Solomon a Solomon
Dva kamarádi - a oba mají stejné křestní jméno. Legenda o Šalamounovi a královně ze Sáby je pro Etiopany významná jak z náboženského hlediska, tak z hlediska etiopské státnosti. Proto také jméno Solomon (Šalamoun) patří k nejrozšířenějším.

Etiopie, leden 1997



Prodavač Prodavač
Tenhle kluk měl štěstí. Mnozí jeho vrstevníci přišli během občanské války o rodiče a příbuzné, někteří byli zmrzačeni a v ulicích Addis Abeby prosí o almužnu.

Etiopie, leden 1997


Amharský rolník Amharský rolník
Podobná fotografie mohla být pořízena už před sto lety, na ní by však bylo vidět alespoň kousek lesa. Etiopská vysočina je v současnosti velmi hustě osídlena a kde je to možné, pěstuje se tef.

Etiopie, leden 1997



Mlácení tefu Mlácení tefu
Z obilniny tefu připravují Etiopané základ svého jídelníčku: chlebové placky indžeru. Tef obsahuje značné množství železa, takže je ideální plodinou pro obyvatele žijící ve velkých nadmořských výškách.

Etiopie, leden 1997



Pečení indžery Pečení indžery
Zařízení kuchyně, která je současně obytnou místností a ložnicí, tvoří hliněné zásobnice, hliněné "poličky" a jednoduchá postel. V domácnosti našeho přítele Aleho žije na tomto malém prostoru devět lidí, ale jak jsme poznali, není to život nešťastný nebo nespokojený.

Etiopie leden 1997



Praní Praní
Vesničané nakupují jen látky a nářadí. Po kamenitých stezkách chodí buď bosi nebo v sandálech vyrobených ze starých pneumatik, kříže, které nosí na krku, zhotovují z prázdných nábojnic a na praní používají saponát z listí stromu indot.

Etiopie, leden 1997


Rybář u jezera ziwai Rybář u jezera Ziwai
Na jezeře Ziwai číhá na rybáře jediné nebezpečí: hroši, kteří mohou snadno převrhnout jejich loďky. Na blížícího se hrocha naštěstí stačí "namířit" holí, aby se rychle vzdálil. Na břehu už na příjezd rybářů čekají marabuové. Vědí, že na ně zbudou vnitřnosti ulovených ryb.

Etiopie, únor 1997


Hamerská dívka Hamerská dívka
Pro hamerské dívky jsou typické rezavou hlinkou obarvené vlasy, těžké kovové náramky, náhrdelníky a ozdoby z lastur drobných zavinutců. Podobný vkus asi měli i dávní obyvatelé české kotliny - stejné lastury u nás nacházejí archeologové.

Etiopie, únor 1997


Tsamajský bojovník Tsamajský bojovník
Tsamajský bojovník jde na trh do Turmi. V ruce drží stoličku, která slouží nejen k sezení, ale také jako "polštář". Kdyby právě nešel do města, kde je policejní stanice, měl by bezpochyby také samopal Kalašnikov.

Etiopie, únor 1997


Dívka kmene Nyangatom Dívka kmene Nyangatom
Podobně jako Hamerové nebo Tsamajové se i Nyangatomové věnují především pastevectví, v menší míře obdělávání půdy a lov je pro ně jen doplňkovým zdrojem obživy. Tato dívka se nám následující den pochlubila, že ulovila guerézu.

Etiopie, únor 1997


Čapí lidé Čapí lidé
Kmen Nyangatom se skládá ze čtyř podkmenů, jedním z nich jsou "čapí lidé". Ačkoli naše černé čápy znají, jméno získali po jiném druhu afrických čápů.

Etiopie, únor 1997


Žena s dětmi Žena s dětmi
Nyangatomové nevědí, co je letopočet. Každou generaci však označí jiným "přízviskem" -po zvířeti nebo rostlině- a jsou tak schopni se orientovat v historii staré i několik desítek let. Čemu my říkáme padesátá léta, je pro ně doba, kdy se "buvolům" začínaly rodit první děti.

Etiopie, únor 1997


Khalil Baalbaki (nar. 1963 v Kuvajtu) vystudoval dokumentaristiku na FAMU v Praze. Je majitelem firmy ANGELES - fotografie. Na projektu Africká odysea se podílí od jara 1995, a to nejenom jako fotograf a kameraman, ale také jako tlumočník a vyjednavač.

Mapka Afriky








TOPlist

Africká odysea Český rozhlas Internet servis, a.s. Africká odysea