Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Mapka Kryštof doletěl do Pyrenejí (úterý 21. března 2000)
Oboje Kryštofovy souřadnice z noci na dnešek mají nízkou kvalitu, nicméně oboje ukazují do Pyrenejí a ty poněkud přesnější dokonce přímo na místo, kde se zastavil už cestou do Afriky (viz zápis z 22. září). V každém případě se Kryštof přes Pyreneje vydal ve stejných místech. Jen pro úplnost: za včerejšek uletěl 180 kilometrů.
Dnes v poledne jsme uzavřeli soutěž, ve které jste tipovali datum Kryštofova návratu. Nejčastěji se objevovala dvě data - 26. března a 10 dubna. No, myslím, že do 26. už to Kryštof nestihne, přece jen má před sebou ještě víc než 1300 kilometrů. Jeden tip byl opravdu kuriózní. Kryštof podle pana L. T. přiletí 28.března v 15:03:47...
Ptáte se, co víme o Dominice. Nic. Naposled ji satelity zaznamenaly koncem února v jihovýchodním Senegalu. Myslíme si, že je v pořádku a že jen selhal její satelitní vysílač. Brzo se pojedeme podívat k Rakovníku, jestli se tam už neobjevila.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz