Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Dominika a Kryštof krouží nad Rakovnickem (čtvrtek 22. června 2000)
Omlouváme se za dlouhou odmlku; neznamenala, že bychom se o čápy přestali zajímat. Na Rakovnicku se nám opakovaně podařilo potvrdit přítomnost Dominiky. Opět spolu s Kryštofem kroužila ve výšinách (viz fotografie), je tedy jisté, že náš čapí pár letos nehnízdí.

Dominika a Kryštof. Foto L. Peške V blízkosti Dominiky a Kryštofa se zdržuje třetí čáp - on byl pravděpodobně viníkem toho, že se naši čápi stěhovali z hnízda na hnízdo. Podobná situace se stejným vyústěním byla zaznamenána i u jiných druhů ptáků. Třetí plonkový jedinec často zmaří hnízdění páru, který by jinak měl všechny předpoklady odchovat potomstvo.

Opakovaně nám pokládáte otázku: Bude Africká odysea pokračovat? Ano i ne, odpovídám po africku. Přesnější odpověď, i to, z čeho vychází, sepíšu příště. Jistě nemusím zdůrazňovat, že nasazujeme všechny síly, abychom pokračovali, i když jinak.

Konečně bych rád avizoval projekt, který větší částí pochází z "dílny" Africké odyseje. Jde o přímý přenos očekávaného narození severního bílého nosorožce. Nazvali jsme ho Mládě milénia.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz