Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

A znovu na západ... (pátek 20. října 2000)
Martu včera Argos zaznamenal v Súdánu sto kilometrů západně od místa, kde se zastavila v úterý. Nemusím už jistě opakovat, že jsme zvědaví, v co její přesuny vyústí.
Můžeme srovnávat s bílými čápy, kteří byli sledováni v rámci německo-izraelského projektu v minulých letech, ale pokud jde o Martu, stejně z toho asi nic nevyvodíme. Sameček Tal se podobně jako Marta dlouho zdržoval v Súdánu a až v listopadu letěl dál na jih, hluboko pod rovník a dál do jižní Afriky. Samička Fatima se potulovala severně od rovníku po Súdánu a Čadu celou zimu. A do třetice, sameček Lucas byl jeden rok celou zimu severně od rovníku (ve východním Súdánu a v Etiopii), ale druhý rok se odtud po dlouhé zastávce vydal na jih Afriky.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz