Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Usilujeme o jeřáby (pondělí 11. června 2001)
Jeřába popelavého jsme ve zkratce představili už v příspěvku z 28. dubna. Ano, jeřáb popelavý je po čápech - nebo přesněji: spolu s čápy - dalším objektem našeho zájmu. Dnes jen krátce, další informace budeme postupně doplňovat.

Jeřáb popelavý - fotogalerie
Jeřáb popelavý (Grus grus) patří hmotností mezi naše největší ptáky, vzrůstem je vůbec největší. Váží 5 až 6 kg, stojící měří 120 až 140 cm a rozpětí křídel má 220 až 245 cm.
Jeřáb popelavý u nás začal hnízdit patrně až na sklonku 70. nebo začátku 80. let a v současnosti jeho početnost nepřevyšuje dvacet párů, z nichž větší část je soustředěna na Českolipsku a Jičínsku. Původ těchto ptáků není znám, nabízí se nicméně domněnka, že se k nám rozšířili z Německa. V tom případě by nejspíš odlétali zimovat do Francie a Španělska. Jako další zimoviště ovšem připadají v úvahu například Izrael nebo Etiopie…

Naším cílem je nejen dozvědět se, kde leží zimoviště českých jeřábů, ale také získat co nejpřesnější přehled o průběhu jejich migrace. Teoreticky by se jeřábí rodiny měly společně nejprve vydat na shromaždiště a odtud velmi rychle postupovat do zimovišť.

Nyní vrcholí naše úsilí o odchycení prvního jeřába, kterého chceme označit satelitním a pozemním vysílačem. Jestli ale bude úspěšné, je velká otázka.

Přípravy na odchyt - fotogalerie
Loni jsme si ověřili, že jeřábi si bedlivě hájí své teritorium a zaútočí i na napodobeninu jeřába z polystyrénu a papíru. V těchto dnech se toho snažíme využít k tomu, abychom prvního jeřába odchytili a označili "batůžkem".
Organizátory plánovaného sledování migrace jeřába popelavého jsou Český rozhlas a Zoologická zahrada Praha.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz