Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Saturn v burundské cele (úterý 9. října 2001)
Dnes výjimečně nikoli o našich čápech (a jeřábovi). Několikrát jste se nás ptali, co nového s bílými čápy, kteří byli označeni v Jihoafrické republice. Před okamžikem jsme obdržel informace o posledním z nich, Saturnovi:
Saturna poté, co si poranil křídlo, nalezli vesničané v provincii Muyinga na severovýchodě Burundi a odevzdali ho na policejní stanici. Saturn strávil v cele, kterou hlídala ozbrojená stráž, čtyřiadvacet hodin. Vše se vysvětlilo až díky paní Mary Murphy. Ta napsala na e-mailovou adresu uvedenou na vysílači a s pomocí profesora Underhilla se jí podařilo policii přesvědčit, že nejde o špionážní zařízení. Saturnův případ není první. V Súdánu byl před lety zadržen sup označený izraelským vysílačem. Podobně také v oblasti indicko-pákistánského pomezí občas vzbudí rozruch rarozi s vysílači na zádech.
Projektu Africká odysea se podobné incidenty naštěstí dosud vyhýbají…
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz