Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Středa 7. ledna 1998

  Dnes v 6.33 zaznamenaly satelity Kristýnu. Nepíšu to s vykřičníkem, protože dlouhé Kristýnino mlčení skončilo už v sobotu 3. ledna ráno. Mluvil jsem o téhle události (letos první, která stojí za zmínku) v pondělním Dobrém jitru a pár zpráviček se koneckonců objevilo v tisku i na internetu, jen na deníček nějak nedošlo, protože času je pomálu. Deníček je ostatně už dávno týdeníčkem, ne-li měsíčníčkem. Slibuji, že budu psát aspoň jednou týdně, protože měsíčníček je opravdu příšerné slovo.

  Zde je lokalizace ze soboty:

  03168 Date : 03.01.98 03:30:01 LC : 0 IQ : 50
     Lat1 : 13.308N Lon1 : 13.012W Lat2 : 13.036N Lon2 : 11.823W
     Nb mes : 005 Nb mes>-120dB : 000 Best level : -129 dB
     Pass duration : 481s  NOPC : 0
     Calcul freq : 401 652061.6 Hz  Altitude : 300 m
         139     171     143      68
  
  Překládám, že Kristýna byla na východě Senegalu, přesně v těch místech, kam doletěla v polovině října a kde ostatně zimovala už v předchozích dvou letech. Po pravdě řečeno, nevěřil jsem, že se ještě ozve (viz deníček z 19. prosince), ale teď jsem optimista a doufám, že by se mohl přihlásit i Jakub. Moc bych na to zas ale nesázel, protože si dost dobře neumím vysvětlit, co se mohlo stát; problémy budou asi jak v elektronice, kterou mají čápi na zádech, tak v elektronice, která sviští na oběžných drahách cca 900 kilometrů nad zemským povrchem.

  Aspoň jednou si ale na klávesu s vykřičníkem sáhnout musím. Kristýna žije! Pravděpodobně. Dnes se sice Argos žádných souřadnic nedobral, od soboty ovšem poskočily senzory pohybu.

  Ještě k Jakubovi: před časem jsem rozvíjel teorie, že ačkoli do Afriky letěl východní cestou via Dardanely, vracet by se mohl cestou západní via Gib(raltar). Pokud se potvrdí, že jeho satelitní vysílač kleknul, stálo by za to, dát na Gib automatický monitorovací systém, který by Španělům pomohl zpevnit jejich doposud dost děravou elektronickou hráz. Byla by to bomba, zjistit, že Jakub létá kolem dokola!

  Celkem spolehlivě se z Afriky hlásí Martin. Nic moc nového: toulá se v bažinách kolem řeky Nigeru ve státě Mali; nejbližší město je Mopti, to pro případ, že by se za ním chtěl někdo podívat nebo si jeho polohu dokonce najít na mapě.

  Zítra letí do Burkiny Faso belgická expedice. Mají tam někde čápa, který má na zádech nefunkční vysílač. Náš kamarád Gérard & Comp. se tedy zkusí poohlédnout na starých souřadnicích.

  Nebude-li se dít něco opravdu mimořádného, zhruba za týden na shledanou.


Miroslav Bobek      

<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz