Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Pondělí 2. března: Kristýnina poloha nepotvrzena, Martin přeletěl v Mali.

Od minulého pondělí jsme denně s napětím otevírali naše schránky ARGOSU v Toulouse, ale ani dnes se nepodařilo potvrdit polohu Kristýny na její případné cestě zpět, kterou naznačila již 18. února.
Velmi zajímavá zpráva ovšem přišla faxem od jmenovkyně naší Kristýny - paní Cristine Parkesové ze Španělska. Při přeletu Gibraltarské úžiny mezi Afrikou a Evropou byl ve čtvrtek 26. února pozorován první černý čáp vracející se do Evropy. Paní Parkesová poznamenává, že je to letos o hodně dříve než v loňském roce.

Martin stále pobývá v Mali, ale pravděpodobně změnil místo pobytu - včera dopoledne byl zaznamenán asi 160 km východoseverovýchodně od míst, kde se zdržoval dosud. Také tato změna může být předzvěstí toho, že i Martin se chystá na cestu zpět. O Jakubovi nejsou žádné zprávy, jeho vysílač nefunguje.

<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz