Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Úterý 3. března: Kristýna se vrací - ohlášena z Mauritánie.

Konečně se potvrdily naše úvahy a předpovědi o zpáteční cestě Kristýny. Včera odpoledne byla Argosem lokalizována uprostřed Mauritánie a její cesta směřuje pravděpodobně nad území Západní Sahary k atlantickému pobřeží. Nabízí se srovnání s návratem v loňském roce, kdy její zpáteční trasa také vedla nad Západní Saharou a Marokem nezvykle blízko pobřeží Atlantického oceánu. Od poslední lokalizace v Mali z 18. února do včerejšího odpoledne urazila Kristýna cestou na sever vzdálenost 711 kilometrů.

Oproti loňskému roku má zřejmě mírný časový náskok, protože nad Západní Saharou prolétala 9. března 1997 a včera odpoledne jí chybělo na Západní Saharu již jen 150 kilometrů. Ve včerejším deníčku jsem se zmiňoval o zprávě španělských ornitologů, že první čáp černý vracející se do Evropy již proletěl nad Gibraltarem minulý čtvrtek. Naše Kristýna překonala v loni Gibraltarský průliv 14. března - stihne to letos dříve?

<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz