Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Čtvrtek 7. května 1998

Martin je stále nezvěstný, vyšetřování pokračuje. Naposled byl u Dobříše na dnešek v noci František Pojer, a i když najezdil spousty kilometrů, o Martina nezavadil. Zdá se, že se tentokrát opět vyplnila chmurná předpověď a že se Martin (ať už sám nebo i se svou samičkou) kamsi přestěhoval. Stále se ovšem -naštěstí- nedá vyloučit ani to, že u Dobříše stále zůstává a že máme pekelnou smůlu, které nahrává zdejší obtížný terén -kdyby byl Martin v některém ze spousty údolíček, nemuseli bychom ho slyšet.
S Frantou jsme se dohodli, že budeme dál hledat auty. V zoufalství mě pak ještě napadlo, že pro pátrání po Martinovi necháme v Toulouse znovu aktivovat tři satelity NOAA. Šance, že by mohly zachytit signály Martinova satelitního vysílače je ale prachnepatrná; nedařilo se to už v březnu.

<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz