Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Pátek 4. září 1998

Dvě mláďata (Hynek a Jonáš) jsou ještě v Brdech, o třetím (Ondřejovi) už týden vůbec nic nevíme.
Včera odpoledne operoval v Brdech Luboš Peške, zde je výtah z jeho zprávy:
Před 15. hodinou zaměřil v údolí u Strašic Jonáše (= nejmladší Aju). V 15.15 uslyšel i přilétajícího Davida (= "manžel" Kristýny a otec mláďat), který usedl poblíž hnízda. Během následujících deseti minut se do blízkosti hnízda vrátil i Jonáš a oba tam pak nějakou dobu zůstali. Okolo 16. hodiny odlétli David s Jonášem (de facto společně) na Bahna, kde je jednak tankodrom, jednak oblíbené čapí loviště. Vpodvečer se odtud Jonáš vrátil ke hnízdu, David zmizel.
Jsou to věci! Jonáš, nejmladší a nejslabší ze tří sourozenců, žije celkem samostatně, nicméně přinejmenším David nad ním ještě drží ochrannou ruku (v případě čápů zní tohle úsloví opravdu bizarně...).
Díky satelitnímu sledování víme, že v Brdech zůstávají i Kristýna a Hynek (= prostřední Asu). Bohužel o Ondřejovi (= nejstarší Aru) nemáme sebemenší zprávy, nedaří se ho lokalizovat ani nám, ani Argosu. Poslední zprávu o něm máme ze středy 26. srpna. Naštěstí není důvod ke znepokojení: údaje senzorů jeho satelitního vysílače se mění, tedy se pohybuje. Ale kde, to je ve hvězdách.
Kamera u hnízda už přestává mít smysl, patrně v neděli ji sundáme. Především ale budeme během víkendu sledovat čápy (nebo se o to aspoň pokoušet).
Další zprávy přinese v sobotu Meteor, v pondělí (ve tři čtvrtě na sedm) Dobré jitro.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz