Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Čtvrtek 4. března 1999
Předem připravený program státní návštěvy prezidenta Václava Havla a jeho doprovodu ve Francii včera doznal drobnou změnu: ministru Miloši Kužvartovi předali školáci ze severu Francie dva nové satelitní a dva pozemní vysílače. Za celou akcí stála spolu s ministryní životního prostředí paní Dominique Voynet také francouzská Liga pro ochranu ptactva (LPO). Svým způsobem jde o omluvu za smrt čápa Hynka, kterého v září u Agen zastřelil neznámý lovec.
Počítáme s tím, že vysílače použijeme při dalším pokusu o sledování čapí rodiny. Francouzský dárek nám hodně ulehčil situaci. Kromě vysílačů je totiž jeho součástí i "předplatné" služeb systému Argos na 120 dní. Protože další čápy chce opět sponzorovat náš loňský partner DHL International ČR a protože prostředky na nákup jednoho satelitního vysílače nám už dříve daly úřady departementu Lot-et-Garonne, máme pro příští sezónu (pokud jde o satelitní sledování) vystaráno.
Francouzi projevili přání, aby se jedna z čápic jmenovala podle ministryně Voynet Dominika. Rádi jim vyhovíme. Nejen z vděčnosti, ale i proto, že si paní Voynet vážíme - viz komentář Z. Velíška.
Včerejší překvapení lze vnímat i jako lehký tlak na francouzskou loveckou lobby. Prosazovat a obhajovat nesmyslné normy, které umožňují masakrovat tažné ptáky, pro ni bude zas o trochu těžší.
Zasloužili se o to i ti z vás, kdo se loni na podzim připojili k našemu protestu. Děkujeme!
Miroslav Bobek


O Kristýně nemáme nové zprávy; její satelitní vysílač funguje prachbídně. David a Jonáš jsou nadále v jihozápadním Španělsku.
Phil Hall, který jel do Bauchi pátrat po příčinách smrti čápa Jakuba, se asi neozve dřív, než o víkendu.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz