Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Středa 10. března 1999
David překonal Pyreneje a dnes dopoledne byl hluboko ve Francii.
Časování Davidova satelitního vysílače se trochu předešlo, takže zprávy o jeho poloze máme dřív, než jsme předpokládali.
Satelity lokalizovaly Davida dvakrát, poprvé v 8.40 UTC, podruhé v 10.20 UTC. První lokalizace, které věřím skoro na sto procent, ukazuje do jihozápadní Francie severoseverovýchodně od Cahors v departmentu Lot. Druhá, které důvěřuji méně, leží ještě o 50 kilometrů blíž k Davidovu domovu na okraji Masif Central. Nezdá se mi, že by David už během dopoledne pokračoval v cestě. Možné to ale je.
Od sobotního rána do dnešního dopoledne -za čtyři letové dny- urazil David 400 kilometrů. Podstatně tedy zvolnil a do Brd nedoletí dřív, než příští týden. Nezastírám, že se nám to v souvislosti s vrcholícími přípravami dalšího přímého přenosu docela hodí.
Jonáš byl opět potvrzen v jihozápadním Španělsku.
Přesné souřadnice a mapy najdete na Čápech on-line.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz