Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Úterý 9. března 1999
V noci z neděle na pondělí a znovu dnes nad ránem se ozval Jonáš. Nic nového, nadále je v deltě Guadalquiviru v jihozápadním Španělsku.
Družicím se bohužel nepodařilo zaměřit ani Kristýnu, ani Davida. Stále tedy nevíme, jestli je Kristýna v pořádku a jestli David pokračuje v cestě stejným tempem jako ve druhé polovině minulého týdne. Kristýnin satelitní vysílač by měl být znovu aktivní ve čtvrtek ráno, Davidův zítra odpoledne.
Z Nigérie přišel mail od Phila Halla, který se vydal na severovýchod, aby se pokusil zjistit, co se přihodilo Jakubovi (viz zápisy z minulého a předminulého týdne). Nezdá se, že by Phil zvlášť uspěl; nikdo v úspěch ostatně ani nedoufal. Místní lidé mu tvrdili, že Jakuba chytili ve velmi špatném stavu. To pravda být může, ale nemusí. K případu se ještě vrátíme.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz