Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Další videa z hnízda Dominiky a Kryštofa (středa 23. června 1999)
(RealPlayer pro přehrávání souborů "G2" si můžete zdarma stáhnout zde zde.)


G2 on-line
G2 download; 0,8 MB
Mpeg download; 1,0 MB
9. Na nejmenší mládě se nedostalo (16. 6. 99).
Na videích natočených v prvním týdnu po vylíhnutí nebyly mezi mláďaty patrné rozdíly. Teď už je na první pohled zjevné, že jedno zaostává. V konkurenci bratříčků (nebo možná sestřiček) má asi potíže ukořistit kus ryby. Tentokrát se mu to nepodařilo.

G2 on-line
G2 download; 0,6 MB
Mpeg download; 0,8 MB
10. Střídání na hnízdě (16. 6. 99).
Oba dospělí čápi se střídají v hlídání mláďat; už je nezahřívají, jen postávají na okraji hnízda a čas od času se k nim sklánějí, aby je "opečovávali". Stále ovšem nevíme kdo je kdo. Jeden z čápů má na hlavě úzký bílý proužek, ale jestli je to samička, tedy Dominika, nebo sameček Kryštof se dozvíme až poté, co je odchytíme (což bude velký problém tím spíš, že tentokrát se chceme vyhnout odchytu na hnízdě).

G2 on-line
G2 download; 0,9 MB
Mpeg download; 1,2 MB
11. Další krmení (16. 6. 99).
Nejmenšímu mláděti se tentokrát podařilo ukořistit jednu ze dvou drobných rybek. Čápi krmí stále řidčeji - po vylíhnutí mláďat to bylo málem každou půlhodinu, nyní se interval prodlužuje a až mláďata ještě víc povyrostou, bude to třeba jen dvakrát za den.

G2 on-line
G2 download; 0,5 MB
Mpeg download; 0,6 MB
12. V dešti poprvé (16. 6. 99).
Urousaný čáp se sklání k mláďatům. Špatné počasí je podle všeho velmi častou příčinou smrti menších mláďat, která snadno prochladnou.

G2 on-line
G2 download; 1,5 MB
Mpeg download; 1,9 MB
13. V dešti podruhé (16. 6. 99).
Dospělý čáp se nad mláďaty rozkročil, aby je chránil před deštěm.

G2 on-line
G2 download; 1,2 MB
Mpeg download; 1,5 MB
14. Jedno z mláďat se pokouší postavit (20. 6. 99).
Mláďata se čas od času postaví na nohy, mají ale problém se na nich také udržet. Opírají se o křídla a o zobák, ale dříve nebo později stejně kecnou zpátky do hnízda. Když se k nim starý čáp skloní, zvedají hlavičky a žadoní o potravu a chytají ho za zobák nebo za nohy; zkrátka s nimi začíná být těžko k vydržení.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz