Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Václav stále v Itálii (pátek 15. října 1999)
Ráno jsem zapnul telefon a jako obvykle se do něj začala hrnout data z Argosu. Kryštof, zase Kryštof, Kryštof potřetí a počtvrté; teprve potom se objevily jediné souřadnice Václava. Podíval jsem se do mapy: pořád je ve stejných místech u Cosenzy, na "nártu" italské boty.

Definitivně se tedy potvrdilo, že Václav přeletěl přes Jadran. Není nic divného, že si teď potřebuje odpočinout; vždyť ho čeká další dlouhý přelet přes moře ze Sicílie do Tuniska. Snad ho čeká další dlouhý přelet. Jiří Formánek, šéf české kroužkovací stanice, vyslovil domněnku, že by Václav mohl v jižní Itálii zimovat - a to, co řekne Jiří, se nedá brát na lehkou váhu.

Z Václavova pobytu v Itálii jsem trochu nervózní. Stačí se podívat na graf, kolik je tam lovců. A nedělám si velké iluze, že by si na čápa rádi nevystřelili…

Nejnovější souřadnice a mapy najdete na stránce Čápi on line.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz