Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Kryštof pokračuje v cestě (úterý 19. října 1999)
Po několika dnech, kdy se -kromě drobných Dominičiných potulek na jihu Mauritánie- neodehrálo nic zajímavého, je tu konečně podstatná novinka: Kryštof se včera vydal na jih, uletěl přes dvě stě kilometrů a na noc se zastavil na svazích Vysokého Atlasu.

Připomínám, že Kryštof se nejprve zastavil v severní časti Maroka, pak přeletěl Atlas a postoupil daleko do pouště, kde ho podle všeho zastavila písečná bouře. Zareagoval nečekaně: vrátil se šest set kilometrů na sever, zpátky na svou marockou zastávku. Tam se zdržel devět dnů a teď se tedy znovu vydal na cestu. Mapka Je velmi zajímavé, že letí po poněkud jiné trase než před čtrnácti dny. Kdybych se měl pokoušet věštit, řekl bych, že se chce pokusit překonat Saharu blíž při pobřeží.

U Václava se zatím objevují jen údaje senzorů; netrpělivě čekáme kde se vynoří.

Po dlouhé době satelity zachytily jedno písknutí Otakarova vysílače, snad se časem dočkáme i souřadnic.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz