Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.


Na přívozu přes řeku Senegal v Rossu

Mini Abderrahman
Cestou z Rossa do Nouakchottu (čtvrtek 16. prosince odpoledne)
Zdá se, že až dojedeme do Noakchottu (hlavního města Mauritánie) moc času mít nebudeme. Alespoň to nejdůležitější tedy napíšu hned, v autě.

Dnes ráno jsme najatým peugeotem odjeli z Dakaru do Rossa. Tam nás, přesně jak slíbil, čekal Mini Abderrahman, kterého Khalil kontaktoval už z Prahy (zrovna jsem se dohadovali, kde jsme na něj vzali telefon, a shodli jsme se, že nejspíš na Internetu). Mini neztrácel čas. Nejen, že nechal Toyotu, kterou teď jedeme Mauritánií, převézt na senegalskou stranu řeky, ale hlavně na obou stranách podplatil celníky, takže přechod z jedné země do druhé se odehrál bez nejmenších problémů a velmi rychle.

Původně jsme z Rossa chtěli jet rovnou na východ k Maghamě, kde je Dominika, ale cesty jsou údajně po letošních záplavách stále ve velmi špatném stavu. Je tedy lepší jet oklikou přes Nouakchott.

Khalil se právě pokouší Minimu vysvětlit, jaký je smysl naší mise. Zatím se dostal k předvedení techniky, k debatě o čápech - a k tomu, že nám Mini nabídl dát na cestu Kalašnikov. Prý kdybychom chtěli na lov.

Další informace přineseme v sobotním Meteoru.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz