Výroční zpráva o hospodaření Českého rozhlasu za rok 2001

10. Investiční činnost Českého rozhlasu

Investiční výstavba v roce 2001 byla výrazně poznamenána legislativní úpravou, která vstoupila v platnost v průběhu měsíce ledna. Jedná se o zařazení Českého rozhlasu spolu se státním institucemi pod platnost zákona o veřejných zakázkách. Plán investičních akcí pro daný rok byl schvalován bez tohoto omezení v celkovém objemu investičních potřeb ve výši 130,1 mil. Kč. Skutečně se podařilo proinvestovat pouze 62,9 mil. Kč. Jednotlivé kategorie veřejných zakázek jsou totiž spojeny se zákonnými lhůtami, které často prodlužují přípravné etapy. Značně negativně se nová pravidla odrazila při výběru dodavatele hlasových služeb. Výrazné rozdíly v předložených nabídkách a prakticky nemožnost dalšího vyjednávání o podmínkách donutila výběrovou komisi ke zrušení soutěže. U většiny ostatních významnějších akcí došlo k časovému posunu realizace, čímž byla část, popřípadě celé čerpání přesunuto do roku 2002.

Naopak úsporně zapůsobila pravidla o zadávání veřejných zakázek u akce digitalizace archívu. Pro rok 2001 byla rozpočtována vstupní částka ve výši 5 mil. Kč, která měla sloužit na zpracování analýzy řešení. Celkový náklad byl odhadován na 40 mil. Kč. Průtahy spojené s přípravou veřejné obchodní soutěže dospěly až k období, kdy byly nově přehodnocovány finanční možnosti Českého rozhlasu z dlouhodobějšího pohledu. A tehdy se ukázalo, že předpokládané řešení není vůbec možné realizovat vzhledem k vysokým finančním nárokům.

Nejvýznamnější akcí roku 2001 v oblasti investic byla instalace systému Dalet včetně hardwarového vybavení zejména v regionálních studiích a s vazbou na vybavení vysílacích pracovišť nového studiového domu. Částka 10,5 mil. Kč umožnila vybavit všechna studia základní konfigurací a bylo tak navázáno spojení mezi zpravodajskými databázemi v rámci celého Českého rozhlasu. Dalšími objemově náročnějšími akcemi v rámci celé instituce byl nákup a instalace nové výpočetní techniky a rozhlasové technologie. Počítačová obnova a dovybavení stály 10,7 mil. Kč. V drobné rozhlasové technologii bylo nakoupeno zařízení za 3,5 mil. Kč.

Z investičního pohledu se rok 2001 může charakterizovat jako rok regionů. Podstatná část zdrojů byla totiž čerpána právě v regionálních stanicích, a to jak na vysílacích pracovištích, tak v menší míře ve správní oblasti.

Samostatnou kapitolou v investiční výstavbě je připravovaná oprava a rekonstrukce historické budovy na Vinohradské ulici. V průběhu roku byly zpracovány základní analýzy přístupu k rekonstrukci. Důvodem byla skutečnost, že původně zpracovaná studie byla jednak staršího data a jednak vznikala za zcela odlišných finačních předpokladů. Z předložených materiálů po složitém výběru vyplynula skutečnost, že finanční nároky přesahují dnešní možnosti instituce. Odhad celkových nákladů ve výši 480 mil. Kč převyšuje celkový objem finančních zdrojů Českého rozhlasu. S ohledem na skutečnost, že jednání o navýšení rozhlasového poplatku nebyla úspěšná, není možné za dané situace garantovat souběžné zajištění provozních potřeb rozhlasu a profinancování celé rozsáhlé akce. Úvěrové krytí s úrokovým zatížením by do budoucna pouze prohlubovalo tíživou finanční situaci. Technické řešení budovy podle odborníků umožňuje pouze takovou etapizaci, která v první části s sebou nese potřebu zhruba 350 mil. Kč, tudíž podstatnou část z celkového objemu. Nyní jsou realizovány projekční práce a následně přípravné kroky – schvalování příslušnými státními orgány. S odvoláním na kapitolu o finanční situaci Českého rozhlasu podotýkáme, že prostředky získané z prodeje rozhlasového střediska Pankrác jsou jako hlavní zdroj finančního krytí rekonstrukce objektu Vinohradská uloženy v bance, kde čekají na své předem stanovené užití.


jdi na kapitolu 11