ORF Kunstradio Wien
SR Stockholm
RNE Madrid
SWR Baden-Baden
MoskvaORF Kunstradio Wien

motto letošních vídeňských oslav:
Neustálé tvoření - Permanent Creation - Immer Schaffen - Création Permanente - Schtetik Schafung - Bestaende Gestaltning

on air: ORF Kunstradio (92.0 FM, 6155 und 5945 SW), Radio 1476 (MW)
on line: http://kunstradio.at, http://oe1.orf.at
on site: ORF Funkhaus, Studio RP3, Argentinierstr. 30 A, 1040 Vienna 8 p.m.

Participující umělci:

alien productions
Skupinu založili v roce 1997 Andrea Sodomka (A), Martin Breindl (A), Norbert Math (I) a August Black (USA) jako platformu pro teoretickou a estetickou diskusi v oblasti nových technologií a médií.
alien.mur.at

Iftaf (Insitute for Transacoustic Research)
Platforma pro trénink sluchu, umění / vědu a fenomenologii posluchače. Snaží se prozkoumávat hranice vedoucí mezi vědou a uměním, každodenním životem a vědeckým výzkumem, zvukem a šumem, tónem a světlem, akustikou a dalšími způsoby percepce.

ZPĚT


Swedish Radio P2

Art's Birthday Party

University College of Arts Crafts and Design, Stockholm
producent, koordinátor: Erik Mikael Karlsson
producent přenosového vozu: Stefan Holmström

živé vysílání 20:00 - 24:00 CET na frekvenci SR P2.

Společná produkce Švédského rozhlasu P2 ve spolupráci s University College of Arts Crafts and Design, Stockholm, EMS (Electroacoustic Music in Sweden) a SR c.

Program celovečerního švédského vysílání:
20:00 - 20:20 - Daniel Skoglund
20:20 - 20:40 - Sten Hanson
20:40 - 21:20 - Hakan Lidbo
21:20 - 22:00 - Larm, Hugger-mugger, Bengt Emil Johnson & Kerstin Stahl
22:00 - 22:30 - Jean Louis Huhta
22:30 - 23:00 - SR c and installations + students from the University College
23:00 - 23:20 - Carl Michael von Hausswolff
23:20 - 24:00 - Sophie Rimheden

20:00 - 20:20
Daniel Skoglund
Daniel Skoglund (Gothenburg) je umělcem zaměřujícím se na hudebně - sonické instalace. Používá elektronické a mechanické přístroje, které sám navrhuje.

20:20 - 20:40 - Sten Hanson
Sten Hanson
Sten Hanson se zabývá od šedesátých let experimentální hudbou a literaturou s akcentem na vokální, elektroakustickou a instrumentální hudbu prezentovanou v rádiu, v televizi, veřejných prostranstvích a koncertních platformách.

20:40 - 21:20 - Hakan Lidbo
Hakan Lidbo
Hakan Lidbo je bezpochyby jeden z nejvýraznějších tvůrců, jaké elektronická hudební scéna. Vydal víe než 100 nahrávek během patnácti let své kariéry. Jeho žánrový záběr se pohybuej od latinského techna přes electro a synth-pop, soul, disco, click-house, minimal dub. Je proslulý i svými živými vystoupeními na klubové scéně po po celém světe

21:20 - 22:00
Larm (Liv Strand, Mari Kretz a Mona Pettersson)
"Larm" je projektem zaměřujícím se na ženy v historii soundartu, vyvíjí ale rovněž několik samostatných kooperací. Finále projektu je připraveno na stockholmský festival zvukového umění, který proběhne v létě 2006. "Larm" přivádí do jednoho týmu umělce z oblasti videa, filmu, performance, poezie a hudby. Iniciátory projektu jsou umělci Liv Strand, Mari Kretz a Mona Pettersson.
Hugger-Mugger (Maria Hägglund, Catarina W.Källström a Ellinor Ström)
Hugger-Mugger je projektem, jehož strůjci jsou Maria Hägglund, Catarina W. Källström
a Ellinor Ström. Skupina je aktivní od roku 2000 a svá představení zaměřené do oblasti zvuku, hudby a performance realizuje především na festivalech a v galeriích

Bengt Emil Johnson
Básník a skladatel, iniciátor výročního festivalu elektronické hudby ve Stockholmu, programový ředitel Švédského rozhlasu. Jako básník vydal v letech 1963 - 86 čtrnáct básnických sbírek.

Kerstin St?hl
Kerstin St?hl je uznávanou švédskou mezzosopranistkou, která se od 60. let zaměřuje především na interpretaci nové a experimentální hudby. Absolvovala turné po Severní a jižní Americe. Společně s Bengtem Emilem Johnsonem vytvořila specifický styl recitace poezie. Je rovněž činná jako moderátorkaa kulturního kanálu Švédského rozhlasu.

22:00 - 22:30 Jean-Louis Huhta
Narodil se v roce 1965. Původně byl hráčem na perkuse, později se začal více orientovat na elektroakustickou hudbu v kombinaci s hudebními nástroji. Pracuje s renomovanými choreografy (Björn Elisson, Cristina Caprioli, Per Jonsson), s Lucky People Center a sám vystupuje i jako imptovizující performer.

22:30 - 23:00
SR c - internetový projekt Švédského rozhlasu ve spolupráci se studenty z University College
1/ "Four Ophones" (http://ophones.unsworn.org/) autorů Erika Sandelina and Magnusa Torstenssona

"Let them sing it for you" (http://www.sr.se/cgi-bin/p1/src/sing/default.asp) autora Erika Büngera

23:00 - 23:20
Carl Michael von Hausswolff

Narodil se v roce 1956 v Linköpingu ve Švédsku. Od sedmdesátých let působí jako skladatel, jehož hlavním "zvukovým nástrojem" je páskový magnetofon. Od poloviny 90. let se začíná orientovat na čiré intuitivní studie elektřiny, frekvenčních funkcí a tonálního autismu. Hausswolffova hudba byla prováděna po celé Evropě a v Severní Americe. Výzmané jsou i jeho přesahy do audiovizuálního umění, jeho instalace byly prezentovány na bienáliích v Istanbulu, Johannesburgu, na festivalech Manifesta v Rotterdamu, Documenta X v Kassel a v Muzeu moderního umění města Paříže.

23:20 - 24:00 - Sophie Rimheden
Sophie Rimheden
glitch-pop, distorted-disco, electro-bleep-funk?.... je těžké najít "nálepku", která by charakterizovala tvorbu autorky a huební producentky ze Stockholmu. Sama říká, že chce dělat prostě "happy music", což lze jenom těžko opsat českým ekvivalentem. Její hudba je vydávaná labely, které se se po celém světe specializují na oblast současné elektronické hudby intenzívně spjaté s velmi živou klubovou scénou.

ZPĚT


RNE, Madrid

Vysílání španělského veřejnoprávního rozhlasu v rámci Art´s Birthday Party probíhá ve dvou různých rovinách:

1/ pARTy
- projekt kanárského zvukového umělce Guillerma Lorenza. Jde o veřejnou zvukovou party, na níž se podílejí především Isabel Saavedra, Franck Gonzales, Ana Sanata,  Javier Arjona, Gustavo Romero, Jose Miguel Brito, Antonio Miranda y Marcos Romero.
Celý projekt je průběžné dokumentován na adrese http://panzadeburro.com a je podporován organizacemi AICAV a Al-Harafish and Ayuntamiento de Las Palmas de Gran Canaria.

2/ Fresh&Frozen
- projekt v úzké spolupráci s Radio Autónoma. jehož hlavním tématem (Fresh&Frozen) je idea znovuobjevování a zpřítomňování velkých děl a osobností z historie rozhlasového umění. Mezi mnohými dalšími se na tomto konceptu podílejí:
umělecká skupina Ursonate (Hilario Álvarez, Llorenç Barber, Valcárcel Medina, Nacho Criado, Nieves Correa)
I'm shitting in a room (kakofonická realizace Oscara Seoana)
Klein (autor Arturo Moya
Ya (projekt Miguela Copóna podle konceptu Waltera Marchettiho)

Radio Autónoma má po celý den k dispozici informace o průběhu projektu na adrese www.uam.es/ra
Zároveň vysílá projekt "Simultaneous Translations", webový koncert, který se uskuteční na internetové adrese http://www.johnroach.net/simultaneous/
Radio Autonoma je edukativním projektem The Autonoma University of Madrid, jehož vedoucím je tvůrce a badatel v oblasti estetiky - Miguel Angel Ramos.

ZPĚT


SWR2, Baden-Baden

Hlavním narozeninovým dárkem rozhlasové společnosti SWR2 je nová verze rozhlasové performance Heinera Goebbelse s názvem HASHIRIGAKI. Skladba vznikla podle originální textové předlohy Gertrude Stein a v interpretaci Marie Goyette (Berlin), Charlotte Engelkes (Stockholm) a Yumiko Tanaka (Tokio) za použití hudebních samplů skupiny The Beach Boys.

Krátké několikaminutové části Goebbelsovy kompozice zazní vždy v okamžiku, kdy se živé vysílání přesune z jednoho města do města druhého a to tak, jak je naznačeno v hlavním časovém rozvrhu vysílání.

Internetové stránky programového slotu SWR2: www.swr2.de/hoerspiel
Domovská stránka Heinera Goebbelse: http://www.heinergoebbels.de

ZPĚT


RR Moskva

Ruský rozhlas, Moskva

V produkci Ruského rozhlasu zní zvuková performance autorů Dmitrije Nikolajeva a Sergeje Zagnije. Oba umělci jsou v reálném čase (přes internet, po satelitu) propojeni s dalšími umělci v Praze (viz. link Meandry a sedimenty) a Bruselu (Ward Weis, http://users.skynet.be/planktone/ward/index.html), takže výsledným tvarem, který Ruský rozhlas dává k dispozici pro satelitní vysílání, je jakýsi multinárodní akustický jamm session.

Sergei Zagny (*1960), skladatel a muzikolog. V roce 1988 absolvoval moskevskou konzervatoř jako skladatel (u prof. Lemana) a jako teoretik (u prof. Zaderatského) a poté pokračoval v postgraduálním studiu. Od roku 1992 vyučuje na moskevské konzervatoři polyfonii, harmonii a analýzu. V letech 1993 - 95 pracoval v Elektroakustickém studiu Těreminova centra. Mezi jeho díly nalezneme tonální, neotonální, extratonální a ?atonální" kompozice, aleatorické skladby, textové a grafické partitury, elektroakustická díla, ale také konceptuální tvorbu a hudbu pro divadlo a televizi. V teoretických pracech se snaží prozkoumávat hudební transformace založené nakonceptu matematických funkcí. Zagny je rovněž interpretem svých vlastních klavírních a varhaních skladeb, zabývá se hudbou improvizovanou na netradiční nástroje, instalacemi a řadou dalších uměleckých projektů.

Jeho hudba byla provedena v Rusku, Itálii, Německu, USA, Velké Británii, Francii, Švýcarsku, Holandsku, Japonsku a Estonsku a na řadě mezinárodních festivalů.

Dmitrij Nikolajev
Narodil se v roce 1960. V roce 1985 absolvoval Státní divadelní akademii, kde až do roku 1988 pokračoval v postgraduálním studiu a kde je v současnosti aktivním vyučujícím, stejně jako na škole Malij Těatr a na kulturním institutu v Moskvě.
Jako hostující profesor působil na Toonel schoolv Utrechtu, v Nordic House, Torshavn, Faeroe Islands a na moskevském festivalu Podium.
V letech 1983-2002 působil jako režisér ve Státních repertoárových divadlech v Moskvě, Petrohradě, Samaře, Permu, Kišněvě, Tule a Ekatěrinburku, kde zinscenoval jedenadvacet divadelních her
Od roku 1991 působí zároveň jako režisér rozhlasových her v Ruském státním rozhlase. Jako hostující režisér navštívil Slovenské, Polsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Austrálii a Velkou Británii. Je producentem pořadů v oblasti akustických umění.

ZPĚT


ACHIV STREAMŮ

AUDIO [MP3]
128kbps, 44kHz&, stereo
64kbps, 22kHz, stereo
32kbps, 22kHz, mono

VIDEO [WMV]
záznam živého vystoupení ve Studiu A Českého rozhlasu
video stream

Takto celý večer vypadal...

Mezi jednotlivými živými vstupy zazní krátká zvuková intermezza Heinera Goebbelse, připravené z kompozice SWR z názvem Hashirigaki.

20:00-20:40 Živě z Vídně
20:40-21:20 Živě ze Stockholmu
21:20-21:50 Živě z Vídně (Vienna Network)
21.50-22.10 Živě z Madridu
22.10-22.30 Živě z Moskvy (v přímém satelitním propojení s Prahou a Antverpami)
22.30-23.00 Živě z Prahy
23:00-24:00 Živé přenosy z Vencouveru, Tokia a Londýna

vysíláme v přímém přenosu na ČRo3 - Vltava

© Český rozhlas 2000-2004 Grafika : Český rozhlas