Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Velikonoce ve znamení vajíček, jak jinak (pondělí 24. dubna 2000)
V sobotu bylo Dominičino a Kryštofovo hnízdo prázdné; Kryštof byl opodál a Dominika asi o šest kilometrů jižněji. Vajíčka tedy ještě neměli, ale zdá se, že oba čápi jsou v kontaktu, takže to musí přijít každým dnem. Vlastně možná už přišlo: dnes vpodvečer Kryštof pravděpodobně (soudě podle signálu jeho pozemního vysílače) seděl na hnízdě čili tam první vajíčka možná už budou.
Dnes dopoledne se byl Franta podívat u hnízda, kde jsme v březnu zastihli Davida. David na něm evidentně zahříval vajíčka, samička seděla na větvi poblíž. Pak přišel Velikonoční Objev: Frantovi se samičku podařilo podle kroužku identifikovat. Jde o tutéž čápici, která na tomto hnízdě byla už loni, ovšem s jiným samečkem. Jestli mu ji David přebral, nebo jestli tenhle sameček zahynul, se ale asi nedozvíme.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz