Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Problémy s vysílači (úterý 29. srpna 2000)
Nejprve dvě dobré zprávy: (1) bílá čápice Marta včera opět uletěla přes 400 kilometrů a dnes ráno byla v severozápadní Sýrii, (2) černý čáp Kryštof zůstával i dnes ráno na východě Francie.

Bohužel, u ostatních čápů vysílače buď nefungují vůbec, nebo velmi špatně. Bílou čápici Žofii lokalizovaly satelity naposled minulou středu, kdy byla v Rumunsku. O dva dny později zachytily jen senzory a o od té doby nemáme o Žofii žádné zprávy. Satelitní vysílač by měl být znovu aktivní během zítřka; doufejme tedy, že se něco dozvíme.

Fatální je situace se solárními vysílači dvou černých čápic. Po konzultaci s výrobcem jsme se rozhodli vysílače jak Agátě, tak Johaně sundat. Obě ještě zůstávají v bezprostřední blízkosti brdského hnízda, ale odchytit a zbavit nepotřebného batůžku se podařilo jen Agátu.

Ode dneška tedy formálně sledujeme čtyři čápy s "batůžky", ale fakticky asi jen dva...
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz