Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Středa 16. září 1998, 10.00

Včera v noci se za Hynkem (ale i Kristýnou, Davidem a Jonášem) vypravili Franta Pojer s Khalilem Baalbakim. Co zjistili:
Hynka našli v místech, kde ho ráno zaměřily družice, tedy u Přimdy, kousek od německé hranice. Ondřej s ním ale nebyl. Kdo ví, kde je mu konec...
I Jonáš spal tam, kde ho dopoledne viděly satelity - kousek od dálnice Plzeň-Rozvadov u sjezdu na Nýřany. Vůbec je zvláštní, že nejen Jonáš, ale i Hynek tíhnou k dálnici; kdybych si chtěl hodně vymýšlet, napsal bych, že se podle ní orientují.
Konečně Kristýna a David seděli nedaleko hnízda a hlavně nedaleko od sebe navzájem (což z dnešních údajů družic úplně nevyplývá, v případě Kristýny však nemají optimální kvalitu). Franta to komentoval slovy, že Kristýna a David jsou spolu určitě v kontaktu.

Teď ráno jsme čerstvé údaje poslal na Čápy on-line; dopoledne by měli vysílat ještě Hynek a Jonáš; rovněž jejich souřadnice obratem vystavíme.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz