Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Úterý 20. října 1998, 12.00

Významná, nikoli však potěšující novinka: Jonáš skutečně minulý týden přeletěl od Plzně na Domažlicko a po několik dnů se choval velmi podivně; působilo to dojmem, že je nemocný. V těchto chvílích už je u pana Makoně v Záchranné stanici ptactva v Plzni a má za sebou první veterinární vyšetření. Podle toho, co mi po telefonu říkal František Pojer, se zatím nic zvláštního nezjistilo. Víc se snad dozvíme v následujících dnech a pak se budeme rozhodovat co dál.
Kristýna včera postoupila o dalších 212 kilometrů; pořád je samozřejmě v Mauritánii, ale Saharu má skoro za sebou. Možná, že už dnes dosáhne oblasti vyprahlých stepí (viz ANIMACE, která v měsíčních intervalech zachycuje proměny africké vegetace od roku 1983 do roku 1991; zdroj http://www.ceo.org/mtv-docs/ndvi_africa.html).
David byl znovu potvrzen na stejných místech v jižním Španělsku (přesné souřadnice viz Čápi on-line).
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz