Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Pátek 15. ledna 1999
Satelity včera šestkrát (!) zachytily signály Jonášova vysílače; z dat senzorů se dá usuzovat, že je Jonáš v pořádku.
Pěkných pár dnů nemáme od Argosu žádné zprávy o Kristýně a Davidovi. Jejich satelitní vysílače fungují prachmizerně přesto (nebo právě proto?), že jde o poslední a nejmodernější model firmy Microwave Telemetry. Jonášův vysílač naproti tomu šlape bezvadně - kdykoli je aktivní, zaslechnou ho družice několikrát. Přitom byl tenhle vysílač vyroben už v roce 1995 a s jeho pomocí jsme v minulých letech sledovali dva čápy, Zuzanu a Oskara.
Jonášův vysílač teď běží v cyklu 6 hodin aktivity / 120 hodin odmlka, vysílače Kristýny a Davida mají pauzu o 24 hodin kratší.
Od Alejandra Torése přišel další obrázek; byl pořízen 10. ledna. Když na něj kliknete, aby se zvětšil, můžete vidět i anténky satelitních vysílačů.
-mb-

Fotky Jonáše od Alejandra
<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz