Rok co rok opouštějí milióny tažných ptáků svá hnízdiště a odlétají na jih. Ptačí tah je jedním z nejzajímavějších přírodních jevů; přestože ho ale vědci zkoumají více než sto let, stále o něm víme překvapivě málo. Teprve v poslední době nám moderní technika umožňuje sledovat ho téměř v přímém přenosu.

Dominika je v Belgii, pak nad Paříží (sobota 28. srpna 1999)
Jednou za pár hodin nám začnou pískat mobilní telefony, kam přicházejí nové souřadnice našich čápů. V noci na dnešek se vůbec poprvé ozvala Dominika - je v Belgii, tedy tak vysoko na severu, jak v téhle části Evropy žádný z našich čápů nebyl! Z Rakovnicka musela letět přímo na západ…
V pozdním odpoledni přicházejí další souřadnice. Dominika právě letí nad jižními předměstími Paříže. Říkáme si, jestli by ji z oken svého ministerstva mohla vidět osoba, po které dostala Dominika jméno - paní ministryně Dominique Voynet.
Dominika letí nesmírně rychle - od rána urazila víc než dvě stě kilometrů (viz Čápi on line).
Už včera večer se nové souřadnice, které ukazovaly na severozápad od Ulmu, objevily u Václava. Měly ale příliš nízkou kvalitu, než aby nám k něčemu byly. Dnes pozdě večer -skoro už v noci- je to jiné. Jedeme za Václavem.
-mb-


<< >>


Africká odysea - projekt
Českého rozhlasu 2 - PRAHA

Texty: Miroslav Bobek, František Pojer
Fotografie: Khalil Baalbaki a archív Africké odyseje
Grafika: Tom Vild
Webmaster: Lenka Hampapová
Připraveno za podpory společnosti Internet Servis.

Africkaodysea@internet.cz